Sina śmierć z Azji. Spotkanie z autorką na UG

Historię medycyny, kultury sanitarnej oraz zachodzące przemiany cywilizacyjne na dawnych terenach litewskich i białoruskich guberni Rosji w XIX w. opisuje w swojej książce dr Iwona Janicka z Wydziału Historycznego UG. Spotkanie z autorką odbędzie się 9 listopada 2021 w Bibliotece Głównej UG, a poprowadzi je prof. dr hab. Beata Możejko.

Książka dr Iwony Janickiej pt. Sina śmierć z Azji. Epidemie cholery w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego w XIX wieku, wydana przez Wydawnictwo UG jest efektem wieloletnich badań autorki nad  przypadkami epidemii cholery na terenach dawnych litewskich i białoruskich guberni Rosji w XIX w., opatrzona dodatkowo licznymi aneksami i bogatym materiałem ilustracyjnym.

Monografia jest bardzo obszerna i wielowątkowa, na podstawie szerokiej kwerendy archiwalnej. - Autorka omawia rozwój koncepcji pochodzenia epidemii cholery. Szeroko analizuje chronologię, geografię i statystykę pandemii, która dotknęła aż pięciokrotnie i z wielką siła wpłynęła w XIX wieku na społeczeństwo w północno-zachodnich guberniach Cesarstwa Rosyjskiego – mówi prof. dr hab. Beata Możejko z Wydziału Historycznego UG.

Jak zapowiada Pani Profesor, czytelnik znajdzie w książce również interesujące, dobrze udokumentowane informacje odnoszące się do ówczesnej profilaktyki zdrowotnej oraz organizacji systemu ochrony zdrowia. - Do tych środków profilaktyki należały między innymi kordony sanitarne i kwarantanny na drogach lądowych. Bardzo ważnym rozdziałem jest ten poświęcony walce z cholerą – dodaje.

Dr Iwona Janicka jest adiunktem w Zakładzie Historii Nowożytnej Instytutu Historii. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się  wokół  północno-zachodnimi guberniami Cesarstwa Rosyjskiego (terenami dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego). Początkowo dotyczyły one życia codziennego mieszkańców miasta, studentów Uniwersytetu Wileńskiego, a z czasem zaczęły się koncentrować wokół zagadnień związanych z higieną, infrastrukturą sanitarną i w końcu wokół kwestii związanych z historią medycyny. 

W ostatnich latach szczególnie intensywnie zajmowała się XIX-wiecznymi epidemiami cholery w Rosji,  profilaktyką antyepidemiczną,  organizacją służby zdrowia. Jest autorką artykułów poświęconym tej tematyce, oraz monografii pt. Kultura higieniczna Wilna w latach 1795-1915.

Spotkanie z autorką odbędzie się 9 listopada (wtorek) w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego o godz. 16.00. Poprowadzi je prof. dr hab. Beata Możejko.

Rozmowę o książce z autorką można posłuchać w audycji „OFF Czarek” w radio TOK FM. https://audycje.tokfm.pl/podcast/109914,Sina-smierc-z-Azji

 

 

Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy