Przewrócone uniwersyteckie ule

Ule

Drewniane, uniwersyteckie ule postawione w czerwcu na terenie dawnego rektoratu w Oliwie, a zamieszkiwane przez pięć młodych pszczelich rodzin, zostały poprzewracane. Na szczęście pszczoły nie ucierpiały. Sprawa została zgłoszona policji, a miejsce posadowienia uli objęto szczególnym nadzorem prewencyjnym przez Straż Uniwersytecką.

W minioną niedzielę wieczorem strażnik SU, który pełnił dyżur w Budynku Administracyjnym przy ul. Bażyńskiego, podczas obchodu terenu zauważył pięć przewróconych uli, należących do pasieki UG. Pszczele domy usytuowane są w zadrzewionym miejscu na uboczu, żeby nikt nie niepokoił owadów.

Dyspozytor SU skontaktował się z przedstawicielem firmy pszczelarskiej „Pszczelarium”, który dokonał oględzin uli, naprawił je, złożył i zabezpieczył – jednocześnie stwierdzając, że pszczoły nie ucierpiały.

Wykroczenie zgłoszone zostało do dyżurnego IV Komisariatu Policji w Gdańsku. Sprawdzone zostaną też pobliskie monitoringi, a miejsce posadowienia uli objęte zostanie szczególnym nadzorem prewencyjnym przez SU tak, by w przyszłości uniknąć kolejnych tego typu incydentów.

Przypomnijmy, w czerwcu 2021 r. Uniwersytet Gdański dołączył do grona instytucji wspierających pszczoły i został posiadaczem własnej pasieki miejskiej (czytaj więcej). 

W tym czasie nie wydarzył się żaden niebezpieczny incydent z udziałem pszczół na terenie kampusu. 

Wywrócone ule
Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG