UG uczestniczył w nadaniu doktoratu honoris causa UJ Oldze Tokarczuk

Tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego dla laureatki Nagrody Nobla Olgi Tokarczuk był recenzowany przez profesor emeritus Wydziału Filologicznego UG prof. dr hab. Małgorzatę Książek-Czermińską.

Procedura nadawania doktoratów honoris causa  na najstarszym, liczącym ponad 600 lat, uniwersytecie w Polsce, ma charakter szczególny. Statut Uniwersytetu Jagiellońskiego wymaga bowiem, by senat macierzystej uczelni recenzentów swoją powagą potwierdził opinię rekomendującą kandydata, a w tym przypadku znakomitą Kandydatkę, do tytułu doktora honoris causa. Recenzja dorobku Olgi Tokarczuk autorstwa prof. Małgorzaty Czermińskiej została zaaprobowana w głosowaniu na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego 25 lutego 2021 i uzyskała pełne poparcie.

W tym wypadku uroczystość nadania doktoratu honorowego na Uniwersytecie Jagiellońskim miała charakter wyjątkowy, ponieważ najstarszy polski uniwersytet obdarzył najwyższą akademicką godnością laureatkę literackiej Nagrody Nobla w osobie Olgi Tokarczuk. Cieszy nas, że Uniwersytet Gdański pośrednio uczestniczył w tej zaszczytnej procedurze, a okolicznościowa publikacja wydana z tej okazji zawiera fragmenty recenzji prof. Czermińskiej, stwierdzającej zasadność wniosku o nadanie pisarce-noblistce najwyższej akademickiej godności UJ. W konkluzji recenzentka pisze:

Otóż oprócz wielokrotnie opisywanych walorów tego pisarstwa wartością, o którą tu chodzi, jest w moim przekonaniu postawa wobec świata wyrażona w metaforze Czułego Narratora. Oprócz tego, co sama pisarka precyzyjnie przedstawiła w swej Mowie noblowskiej, powtórzyłabym użyte już wyżej sformułowanie mówiące, że za jej twórczością stoi potężna moc pozytywności. Bez taniego sentymentalizmu, bez naiwnych złudzeń, z głębokim rozumieniem powagi bytu. Czuły Narrator nie jest ukształtowany w kręgu idei patriarchalnych jak rycerz, bohater, żołnierz. Nie jest też cierpiętnikiem. Opowiada, myśli, tworzy a nie walczy i zabija. Opowiada a nie krzyczy, mówi a nie skanduje hasła. Ma w sobie siłę wyobraźni a nie siłę pięści. Żywi czułość a nie wrogość, czułość a nie nienawiść. Głos Czułego Narratora przemawiającego w książkach Olgi Tokarczuk dobrze zabrzmi w chórze tradycji pielęgnowanej przez wieki istnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zapraszamy do lektury całej opinii:

Dr Anna Malcer-Zakrzacka