Czy ekonomię można traktować lekko? Czy nauka, która opisuje najtwardsze z reguł rządzących światem, bo opierających się na obrocie finansami, wymianie dóbr itp. jest nauką stałą, niezmienną? Czy w ogóle ekonomia jest nauką? Prof. Jan Burnewicz w książce pt. "Filozofia i metodologia nauk ekonomicznych", wydanej przez PWN Wydawnictwo Naukowe, ukazuje złożoność ekonomii, jej synergię i przenikanie z różnymi dziedzinami – nie tylko matematyką, statystyką, ale również psychologią, socjologią a przede wszystkim – filozofią wymienioną w tytule.
Książka, jak zauważa wydawca, jest przeznaczona głównie dla ekonomistów, ale rozważania o charakterze filozoficznym i logicznym mają uniwersalne znaczenie, a więc mogą być inspiracją dla przedstawicieli innych dyscyplin nauki. Motywacją do jej napisania była chęć przezwyciężenia obserwowanej w Polsce awersji do metodologii u osób piszących dysertacje awansowe (doktorskie, habilitacyjne, profesorskie).
Motywami napisania przez prof. Jana Burnewicza, wykładowcy związanego z Uniwersytetem Gdańskim od czasów studiów, były m.in. wątpliwa prawdziwość wielu twierdzeń ekonomicznych niemających rangi trwałych praw naukowych; niezadowalająca jakość naukowa wielu rozpraw ekonomicznych (nie tylko polskich) oraz - jak chroniczna awersja ekonomistów do metodologicznego umocowania prowadzonych badań.
Książka składa się z 9 rozdziałów poświęconych następującym grupom zagadnień: postrzeganiu i rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, naukowości wiedzy ekonomicznej, ramom racjonalnego myślenia i działania ekonomicznego, utylitarności wiedzy ekonomicznej, inspiracjom metodologicznym w badaniach naukowych, charakterystyce współczesnych badań naukowych i opracowań ekonomicznych, procesowi ekonomicznego badania naukowego, metodologii badań ilościowych, pisarstwu i komunikacji naukowej. Aby czytelnicy mogli jeszcze bardziej wzbogacić wiedzę metodologiczną, w tekście książki zostały w maksymalnym stopniu zacytowane źródła istniejące w formie elektronicznej i dostępne w internecie. Z wykorzystanych w badaniu kilkunastu tysięcy źródeł zostało wybranych do bibliografii 1 250 pozycji, a netografia liczy 426 pozycji. Tekst książki został napisany językiem przyjaznym dla czytelników, aby zachęcić ich do większego zainteresowania problematyką metodologiczną.
Wydanie zostało dofinansowane przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego i Dziekana Wydziału Ekonomicznego dr hab. Monikę Bąk.