Konkurs Czerwonej Róży rozstrzygnięty

Piotr Pawlak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku i absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Studenckie Koło Naukowe "Pasjonaci Pediatrii" z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego laureatami tegorocznego Konkursu Czerwonej Róży. Gospodarzem edycji był Uniwersytet Gdański.

Konkurs, w którym wyłaniany jest najlepszy student i najlepsze koło naukowe województwa pomorskiego, po raz pierwszy był rozstrzygnięty w 1962 roku. Jak informują na swojej stronie (czerwonaroza.org.pl) organizatorzy - nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom. Dziś laureaci pierwszych edycji konkursu są znanymi lekarzami, inżynierami, architektami, biznesmenami, politykami. Po pewnym czasie konkurs zniknął. W 1999 roku udało się go reaktywować za pośrednictwem Stowarzyszenia Czerwonej Róży.

W związku z tym, że w roku ubiegłym zwyciężczynią konkursu była studentka Wydziału Chemii UG a obecnie absolwentka – mgr Agnieszka Piotrowska-Kirschling - w tym roku wszystkie etapy konkursu odbywały się w Uniwersytecie Gdańskim.

-  Gościć tak prestiżowy konkurs to ogromny zaszczyt dla naszej Uczelni. Nasi studenci - zarówno indywidualnie, jak i uczestnicząc w pracach kół naukowych - byli wielokrotnie jego laureatami. Ale nie tylko o współzawodnictwo tu chodzi, lecz również o pokazanie innym, że nauka może być pasją. Wszyscy nominowani młodzi ludzie są niezwykli: utalentowani i pracowici - podkreślił gospodarz wydarzenia Rektor UG prof. Piotr Stepnowski

Uczelnie z Pomorza wybrały do finału 8 studentów i 5 studenckich kół naukowych.

- W tym roku zgłosiły się wszystkie uczelnie publiczne. Dotychczasowi laureaci bardzo wiele znaczą w świecie nauki, kultury czy w świecie artystycznym. Nagroda ma ogromny prestiż w środowisku akademickim - powiedział Ludwik Klinkosz, Przewodniczący Stowarzyszenia Czerwonej Róży.

Studenci:

1. Weronika Knowska (Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni)

2. Dominik Majowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku)

3. Marta Marszewska (Politechnika Gdańska)

4. Piotr Pawlak (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku)

5. Karol Steckiewicz (Gdański Uniwersytet Medyczny)

6. Kamila Ulman (Uniwersytet Gdański)

7. Elena Vertikova (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

8. Natalia Wenta (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Koła naukowe:

1. Koło Naukowe Human Machine Interface z Uniwersytetu Morskiego

2. Koło Badań Psychologicznych „Experior” z Uniwersytetu Gdańskiego

3. Galeria „Start” z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku

4. Studenckie Koło Stowarzyszenia Elektryków Polskich z Politechniki Gdańskiej

5. Studenckie Koło Naukowe „Pasjonaci Pediatrii” z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Nominowani zaprezentowali się 15 listopada, 19 listopada obradowało jury. Finał konkursu odbył się w niedzielę 21.11.2021 w Sali Teatralnej Neofilologii UG.

Najlepszym studentem Pomorza został Piotr Pawlak, student Akademii Muzycznej w Gdańsku i absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jego osiągnięcia są imponujące.

Piotr Pawlak

W roku 2016 z wyróżnieniem ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku (klasa fortepianu i organów). Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kontynuuje naukę w klasie prof. Waldemara Wojtala (fortepian) oraz studiuje na pierwszym roku dyrygentury w klasie prof. Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.  W roku 2020 obronił pracę magisterską z Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i olimpiad m.in. trzykrotnym złotym medalistą na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym dla Studentów Uniwersytetów w Błagojewgradzie w Bułgarii, zwycięzcą 12. Międzynarodowej Internetowej Olimpiady na Uniwersytecie w Ariel.

Od 2009 do 2016 roku był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, wielokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji Narodowej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. W 2017 roku Piotr otrzymał Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego, w 2018 roku otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w kategorii Pomorska Nadzieja Artystyczna, a w 2019 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. W roku 2014 otrzymał stypendium ufundowane przez Krystiana Zimermana.

Natomiast wśród kół naukowych zwyciężyło Studenckie Koło Naukowe "Pasjonaci Pediatrii" przy Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Najlepszy student Pomorza otrzymał w nagrodę samochód osobowy Toyotę Aygo a zwycięskie koło naukowe 12 000 zł.

Zwycięzcom gratulujemy!

Laureaci Konkursu Czerwona Róża