Książka o Tomaszu Łubieńskim, generale, żołnierzu i przedsiębiorcy nagrodzona przez Fundację Lex Humana

I nagrodę w konkursie Fundacji Lex Humana pt. Ocalić znaczenia wczoraj, uratować dzisiaj dla najlepszej książki historycznej, otrzymało dzieło o losach generała Tomasza Łubieńskiego autorstwa dra Michała Prykaszczyka z UG, a wydane przez Wydawnictwo UG.

Publikacja pt. Generał hrabia Łubieński (1784-1870) żołnierz i przedsiębiorca autorstwa dra Michała Prykaszczyka opowiada o losach Tomasza Łubieńskiego – wojskowego, który brał udział w bitwach m.in. pod Somosierrą, Wagram, czy Lipskiem u boku Napoleona. Przedstawia go także jako przedsiębiorcę, który przyczynił się do powstania pierwszych spółek akcyjnych w Królestwie Polskim, projektów utworzenia Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, Resursy Kupieckiej oraz zaprowadzenia pierwszej trakcji kolejowej w Królestwie obsługiwanej przez lokomotywę parową.

- Bohatera może nie pierwszoplanowego w XIX-wiecznych dziejach Polski, ale znaczącego, wielobarwnego, wywodzącego się z znakomitego rodu i na dodatek żyjącego długo bo aż 86 lat w kilku epokach historycznych od panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego po czasy po upadku powstania styczniowego – czytamy w recenzji prof. dra hab. Tadeusza Stegnera z Wydziału Historycznego UG.

Dr Michał Prykaszczyk otrzymał I Nagrodę w Konkursie na najlepszą książkę historyczną ostatnich trzech lat przeprowadzonym w ramach projektu Ocalić znaczenia wczoraj, uratować dzisiaj Fundacji Lex Humana podczas uroczystej gali w Pałacu w Damnicy.

Relację z gali wręczenia nagród można obejrzeć na stronie fundacji na Facebooku.

Przypomnijmy, że książka uczestniczyła także w tegorocznym konkursie Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego na najlepszą książkę, przedstawiającą rezultaty pracy doktorskiej. Konkursowe jury nagrodziło autora III nagrodą w tej kategorii.

Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół PrasowyUG