Skwer pod brzozą. Pamięci Rektora prof. Andrzeja Ceynowy

- Chcemy kontynuować i odwoływać się do jego dzieł – powiedział Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski odsłaniając tablicę poświęconą Rektorowi prof. Andrzejowi Ceynowie w Kapusie UG w Oliwie.

Imię Profesora Andrzeja Ceynowy, Rektora UG, który zmarł w tym roku, nadano skwerowi pomiędzy Rektoratem a budynkiem Neofilologii w Kampusie Oliwskim. W pobliżu brzozy, która dzięki Rektorowi dr. hab. Andrzejowi Ceynowie, prof. UG  została i wzrasta wśród betonowo-szklanych ścian nowych budynków uczelni.

W uroczystości odsłonięcia okolicznościowej tablicy udział wzięli: Rodzina Rektora prof. UG Andrzeja Ceynowy oraz władze uczelni, dziekańskie i studenci.

Podkreślano, że miejsce upamiętnienia jest miejscem szczególnym. Tu bowiem, w budynku Neofilologii miał gabinet, z którego widział gałęzie „swojej” brzozy, uratowanej na jego polecenie przed wycinką, a także wznoszące się nowe budynki Kampusu UG.  Rektor prof. Piotr Stepnowski podkreślał także jego wkład w niezwykły rozmach i wymiar inwestycji UG. – To była wizja granicząca z wizją szaloną. Tam gdzie inni widzieli działki, puste place, on widział nowoczesny kampus uniwersytecki  – mówił Rektor prof. Piotr Stepnowski.  Wspomniał także o jego wkładzie w naukowy rozwój uczelni – powstanie Wydziału Filologicznego, rozwój Uniwersytetu Otwartego i Uniwersytetu III Wieku.

- To jego ukochane miejsce. Żartowałam, że ożenił się z UG, a nie ze mną - powiedziała obecna na uroczystości Alina Ceynowa, żona Rektora. – Jego serce pozostanie na zawsze tu.

Dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, Dziekan Wydziału Filologicznego, wspominała o jego śnie, w którym zobaczył wizję swojej uczelni. - I ten sen wcielił w życie – powiedziała. - Wszyscy pamiętają ten szybki chód, błysk w oku. To dla nas oznaczało nowe wyzwania i zadania – dodała. Zapowiedziała także w przyszłym roku sesję na Wydziale Filologicznym poświęconą Rektorowi prof. Andrzejowi Ceynowie.

Uroczystość zakończyło symboliczne odsłonięcie tablicy informacyjnej z nazwą skweru.

Fot. Alan Stocki/Zespół Promocji UG
Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy UG