Zdalny Uniwersytet Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Gdańskim

Gdański Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Uniwersytecie Gdańskim (GUTW) w okresie ograniczeń związanych z pandemią SARS-CoV-2 nie zapomina o swoich słuchaczach przebywających w domach. W wykładach, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów można uczestniczyć zdalnie. Na stronie GUTW zamieszczonych jest ponad trzydzieści różnego rodzaju prezentacji przygotowywanych przez wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego i osoby współpracujące z GUTW z myślą o seniorach.

GUTW UG skupia obecnie ponad 1500 osób i jest największą tego typu organizacją działającą na rzecz osób 60+ w Trójmieście. Utrzymuje się z wpłat uczestników wykładów, kursów i zajęć przygotowywanych z myślą o wymagających słuchaczach, jakimi są seniorzy.

Ograniczenia związane z wychodzeniem z domu, zawieszeniem zajęć na polskich uczelniach i odwołaniem wszystkich wydarzeń są dla seniorów dużym wyzwaniem, zwłaszcza, że do tej pory były to osoby aktywne, a zaliczane są do grupy najwyższego ryzyka zachorowania na COVID-19.

Po zawieszeniu wykładów na UG nauczyciele akademiccy i osoby współpracujące z GUTW zostali poproszeni o zdalne przygotowanie zajęć. Odzew był natychmiastowy. Dzięki życzliwości i pracy wielu osób – m.in. prof. Arnolda Kłonczyńskiego Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Beaty Możejko, prof. Błażeja Śliwińskiego, dr Agnieszki Kiejziewicz, dr Edyty Bonk, Waldemara Borzestowskiego czy znawcy opery Jerzego Snakowskiego zostało przygotowanych ponad trzydzieści różnego rodzaju wykładów, zajęć i prezentacji do oglądania, słuchania i czytania. Są to wykłady o sztuce jedzenia i picia w średniowieczu, wykłady historyczne o Gdańsku, filmy na temat opery, historii i kultury Japonii (również tej współczesnej), czy filmy warsztatowe nt. programów i obsługi komputera. Ważną częścią są prezentacje zawierające ćwiczenia pamięci oraz pomagające walczyć ze stresem. Tematów i wykładowców wciąż przybywa. Prezentacje są zamieszczane na stronie GUTW oraz FB. Są one dostępne nie tylko dla słuchaczy GUTW.

Wyłącznie do słuchaczy GUTW skierowana jest natomiast oferta nauki języka hiszpańskiego, powtórzenia materiału, a także konkurs związany z wykładami oraz prawniczymi sentencjami łacińskimi (przygotowanymi przez prof. Jerzego Zajadło). Dzięki licznym zwrotnym mailom od słuchaczy wiemy, że zdalna oferta GUTW cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Dla słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego na naszym uniwersytecie udział w wykładach oraz codziennych zajęciach to nie tylko zdobywanie i poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin, ale także możliwość kontaktów i współuczestnictwa we wspólnocie. Emerytura, śmierć współmałżonka, wyjazd dzieci za granicę są często powodem zamknięcia się starszych osób w czterech ścianach, co prowadzi do wykluczenia społecznego. Do tej pory, dzięki uczestnictwie w zajęciach Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku seniorzy mogli nie tylko wysłuchać interesujących wykładów, ale także wziąć udział w wyjazdach, np. do Stacji Morskiej UG w Helu czy śladami Mennonitów po Żuławach, albo zwyczajnie spotkać się z innymi słuchaczami na kawie po zajęciach. Bardzo się cieszymy, że dzięki zdalnym wykładom, przygotowanym specjalnie dla seniorów, mogą nadal utrzymywać swoją aktywność i kontakty z innymi uczestnikami – podsumowuje Magdalena Nieczuja – Goniszewska, kierownik biura GUTW UG.

 

Aktualności i informacje na stronie: https://gutw.ug.edu.pl/

Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego