Grupa prof. Szymańskiego z kolejnym grantem od EMBO

Już po raz kolejny Europejska Organizacja Biologii Molekularnej (EMBO) postanowiła sfinansować projekt prof. Michała R. Szymańskiego, kierownika Zakładu Biologii Strukturalnej, i jego zespołu. W 2018 r. EMBO przyznało laboratorium Michała R. Szymańskiego grant w wysokości 50 tys. euro rocznie na okres od 3 do 5 lat. Teraz organizacja postanowiła podwyższyć dotacje do 100 tys. euro na dwa lata.

Granty Instalacyjne organizacji EMBO mają pomóc młodym naukowcom z zagranicznym stażem w stworzeniu i prowadzeniu nowej jednostki badawczej. Zespół prof. Michała R. Szymańskiego zajmuje się badaniem enzymów odpowiedzialnych za replikację i naprawę materiału genetycznego u ludzi, bakterii i wirusów. - Uszkodzenia mitochondrialnego DNA przyczyniają się do dysfunkcji mitochondriów. Jest to związane nie tylko z procesami starzenia, ale także z wieloma zespołami chorobowymi o złożonej etiologii jak choroby nowotworowe i metaboliczne (w tym cukrzyca) oraz choroby neurodegeneracyjne (np. choroba Alzheimera) – tłumaczy prof. Michał R. Szymański.

W ramach swoich badań laboratorium prof. Michała R. Szymańskiego współpracowało z Europejską Radą ds. Badań Naukowych (ERC Starting Grant), Fundacją na Rzecz Nauki Polskiej (FNP), Narodowym Centrum Nauki (NCN), European Molecular Biology Organization (EMBO) oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Kierownik grupy, prof. Michał R. Szymański większość naukowej kariery spędził w USA. Tam ukończył studia, obronił doktorat oraz otrzymał stypendium na dalsze badania. Badania te przyczyniły się do zrozumienia mechanizmów replikacji i naprawy DNA u bakterii, strukturalnych podstaw replikacji ludzkiego mitochondrialnego DNA oraz zrozumienia przyczyn toksyczności i powikłań związanych ze stosowaniem leków antywirusowych.

W 2017 r. po otrzymaniu grantów POLONEZ Narodowego Centrum Nauki oraz FIRST TEAM Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, rozpoczął pracę jako adiunkt w Zespole Laboratoriów Specjalistycznych na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie prof. Michał R. Szymański jest Kierownikiem Zakładu Biologii Molekularnej na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego.

EMBO
Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy UG