Harcerze przekazali Rektorowi UG Betlejemskie Światełko Pokoju

światełko betlejemskie

Gdańscy harcerze przekazali lampion ze Światłem Rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotrowi Stepnowskiemu. Betlejemskie Światło Pokoju ma niemal 30-letnią tradycję i jest symbolem pojednania i pokoju. Hasło tegorocznej edycji to „Światło Nadziei”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Co roku ORF wybiera dziewczynkę lub chłopca do odebrania Światła z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Później Światło jest transportowane do Wiednia na pokładzie samolotu Austrian Airlines.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tradycyjnie ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów, a jego przekazanie odbywa się raz na Słowacji, a raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Światło Nadziei”. Zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem jest roznoszone przez skautów i harcerzy europejskich do różnych instytucji – m.in. urzędów, szpitali, i sierocińców. Jest w czasie Bożego Narodzenia symbolem pokoju, miłości i braterstwa.

EMW/Zespół Prasowy UG