Światowy Dzień Zdrowia. Uniwersytet Gdański dla służb medycznych

Dziś, 7 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku to czas szczególny, kiedy lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek, laboranci i pozostały personel medyczny pracuje z heroicznym poświęceniem i ponad siły.

Wszystkim, a szczególnie pomorskiej służbie zdrowia, w imieniu całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego składamy ogromne podziękowania za odwagę, wielki trud i wysiłek, który wkładacie, aby ratować życie i zdrowie ludzkie.

Uniwersytet Gdański, jako wspólnota, stara się te wysiłki wspierać, aby pomóc w działaniach na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przekazaliśmy specjalistyczną aparaturę, termocyklery Light Cycler 480 II, które zwiększają możliwości przeprowadzania testów wykrywania zakażeń koronawirusem. Jeden został przekazany Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, a  dwa kolejne, wraz z dodatkowym sprzętem, 7. Szpitalowi Marynarki Wojennej, należącemu do sieci krajowych szpitali jednoimiennych. Przekazana aparatura pozwoli na uruchomienie diagnostyki molekularnej w kierunku Covid-19 w przyszpitalnym laboratorium. Przekazaliśmy również znajdujący się w pobliżu Szpitala Marynarki Wojennej Dom Studencki nr 5 w Gdańsku na potrzeby służb medycznych,  który służy jako miejsce odpoczynku dla personelu szpitala. Pomagają nasi studenci. Wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta zorganizowali akcję pomocy odciętym często od informacji osobom bezdomnym, aby wiedzieli, jak postępować w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego. Trwa właśnie zorganizowana przez studentów UG zbiórka „Pomóż zdalnie na kwarantannie” na zakup niezbędnych środków ochronnych, aparatury medycznej, a także zapewnienie personelowi medycznemu ciepłych posiłków. Nasi naukowcy wspierają wysiłki medyków wyjaśniając w mediach na czym polega zagrożenie COVID-19, uspokajając i weryfikując nieuzasadnione przekonania.

Dziękujemy służbie zdrowia z całego serca i wysyłamy wszystkim serdeczne wyrazy wsparcia.

 

Społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego

Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego