Wielogłos o Gdańsku. Rocznica śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza

Mijają trzy lata od dnia śmiertelnego zamachu na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został ugodzony nożem na scenie na Targu Węglowym. Gdańsk i gdańszczanie pamiętają o swoim Prezydencie.  O swoim patronie pamiętają także licealiści z ULO, którzy co roku 14 stycznia, obchodzą Dzień Patrona.

Przypomnijmy, Paweł Adamowicz był absolwentem gdańskiego I LO i już w czasach szkolnych był aktywny politycznie. Będąc studentem prawa UG zaangażował się w majowy strajk okupacyjny 1988 na UG, stając jako przewodniczący na jego czele.  Był także pracownikiem naukowym oraz najmłodszym prorektorem naszej uczelni. Jest również patronem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego.

Paweł Adamowicz

Był zaangażowanym samorządowcem - radnym, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska i przez ponad 20 lat prezydentem miasta. Mieszkańcy pamiętają go jako otwartego polityka, ceniącego dialog i wielokulturowość. Doceniają, że dzięki jego wizji i konsekwencji zmieniło się nasze miasto.

Dzień po zamachu 14 stycznia 2019 roku Paweł Adamowicz zmarł w wyniku doznanych ran. Tysiące gdańszczan żegnało go podczas pogrzebu na ulicach miasta, a jego prochy spoczęły w bazylice Mariackiej. Przypomnijmy ostatnie słowa, które wypowiedział do gdańszczan ze sceny WOŚP: Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie.

Dzięki Pawłowi Adamowiczowi zrodziła się idea powstania szkoły średniej przygotowującej młodych ludzi do studiowania na  gdańskich uczelniach i pozostania po zakończeniu nauki w Gdańsku i w Polsce. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące otrzymało 10 stycznia 2020 roku imię Pawła Adamowicza.  Uczniowie ślubowali wierność  ideom i wartościom, którym hołdował ich Patron. Co roku 14 stycznia ULO obchodzi Dzień Patrona.

 

ULO

Wiele wydarzeń zaplanowanych w Gdańsku na najbliższe dni upamiętni rocznicę tragicznej śmierci Prezydenta. Zaangażowane w nie będzie także ULO. Ogłoszony zostanie pierwszy laureat nagrody im. Pawła Adamowicza za odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości. Wiele wydarzeń będzie transmitowanych na portalu gdansk.pl.

14 stycznia , w piątek o godz. 10.00 w Sali kinowej Biblioteki Głównej UG odbędzie się uroczystość Święta Szkoły. W programie znajdzie się m.in. prezentacja przygotowana przez uczniów ULO pt. Paweł Adamowicz jako gdańszczanin, a gośćmi będą europosłanka Magdalena Adamowicz, poseł na Sejm Piotr Adamowicz, prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, i marszałek pomorski Mieczysław Struk. .

Zaplanowano także rozmowę prof. dr hab. Marii Mendel z Wydziału Nauk Społecznych UG z uczniami klasy o profilu humanistycznym ULO pt.  Gdańsk – miejsce bez granic. Wielogłos o Gdańsku.  

Część wydarzeń związanych z rocznicą zabójstwa prezydenta Gdańska odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności. Centrum. Do 16 stycznia w ECS trwać będą wydarzenia, których wspólnym mianownikiem jest DOBRE SŁOWO / SŁOWO ZŁE. 

Refleksji nad ich siłą będą poświęcone warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Słowa staną się także tworzywem dla instalacji artystycznych. W programie także m.in. wystawa fotograficzna w ratuszu Głównomiejskim, koncerty carillonowe. 15 stycznia, gościem WIECZORU DLA PRZYJACIELA będzie Michał Rusinek, a w drugiej części wieczoru organizatorzy zapraszają na DOBROSŁÓW.

Program wydarzeń:

https://www.gdansk.pl/wiadomosci/gdansk-pamieta-o-pawle-adamowiczu-wydarzenia-w-trzecia-rocznice-zabojstwa-prezydenta-gdanska-program,a,211602

 

Uroczystość z obchodów Święta ULO będzie transmitowana na żywo: link do transmisji

 

 

Fotografie autorstwa dr hab. Iwony Głażewskiej, prof. UG
Oprac. Ewa K.Cichocka/ Zespół Prasowy