Jak smog wpływa na mózg dziecka? Ruszają naukowe spotkania czwartkowe na WNS

Pixabay

Instytut Psychologii rusza z kolejną odsłoną naukowych spotkań czwartkowych. Wydarzenie umożliwić ma swobodny dyskurs akademicki, wymianę pomysłów, dzielenie się przemyśleniami czy wynikami badań. Spotkania są otwarte dla całej społeczności UG, zarówno pracowników, jak i studentów. Pierwsze poprowadzi dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG, która opowie o projekcie NeuroSmog.

Jak smog wpływa na rozwijający się mózg dziecka? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, 27 stycznia, w ramach czwartkowych spotkań naukowych (organizowanych przez Instytut Psychologii UG) opowie o tym dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG z Zakładu psychologii i psychopatologii rozwoju UG.

- W projekcie NeuroSmog staramy się ustalić związek łączący zanieczyszczenie powietrza z zaburzeniami zachowania i ze zmianami w mózgu u dzieci w wieku szkolnym – mówi dr hab. Małgorzata Lipowska, prof. UG. - Wyniki nielicznych badań sugerują istnienie związku pomiędzy smogiem, a zwiększonym ryzykiem problemów z koncentracją, impulsywnością, czy nadpobudliwością, a w skrajnych przypadkach zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Spotkanie odbędzie się w godzinach 10:30-12:00, online - przez MS Teams, w ramach zespołu "Obiady Czwartkowe". Kod potrzebny do dołączenia do zespołu to: zeyknjpw.

- Zapraszamy do przyłączenia się do wydarzenia, którego jednym z celów jest znoszenie barier między studentami/doktorantami i wykładowcami - tak, żeby studenci zobaczyli swoich prowadzących opowiadających o "swoich" tematach, w nieco luźniejszej, dyskusyjnej formie - w ten sposób mogą poznać ich od nieco innej strony – mówi mgr Artur Sawicki z Instytutu Psychologii UG, jeden z pomysłodawców czwartkowych spotkań. - I, co ważne, nie chodzi tu tylko o prezentowanie wyników badań. Zakładamy, że to platforma do dyskusji, więc jak najbardziej mile widziane są również przemyślenia i pomysły.

Kolejne naukowe spotkania czwartkowe odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca (zaplanowano już spotkania: 27.01, 10.02, 10.03, 14.04, 12.05 i 9.06). Więcej informacji będzie pojawiało się na FB WNS UG.

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG