Nowe kierownictwo i egzaminy Goethe Instytut w Centrum Herdera UG

foto

Kierownictwo nad Centrum Herdera UG objął Zbigniew Zembrzuski, związany z Centrum od początku swojej pracy zawodowej. Wraz z Zespołem planuje jubileusz Centrum oraz nowe wydarzenia i działania.

Na początku lutego prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wręczył brązowy medal Bene merito et merenti odchodzącej na emeryturę dr Marii Żukowskiej, Dyrektor Centrum Herdera UG.

Stanowisko Kierownika Centrum objął mgr Zbigniew Zembrzuski, związany z nim od lat.  - Będąc jeszcze studentem germanistyki otrzymałem propozycję pracy w nowo tworzonej placówce Centrum Herdera, której zadaniem było m.in. prowadzenie czytelni oraz biblioteki książek i czasopism niemieckojęzycznych oraz miejscem spotkań uczniów, studentów, germanistów – wspomina nowy szef Centrum.

Podkreśla, że przed Centrum stoi wiele zadań w najbliższym czasie, a także jubileusz. - W tym roku będziemy obchodzili 27 lecie istnienia Centrum Herdera, które zostało powołane do życia przy finansowym wsparciu Fundacji Herdera, której ojcem założycielem był ówczesny Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Richard von Weizsäcker – wyjaśnia Zbigniew Zembrzuski.

Przypomnijmy, że głównym celem Fundacji Herdera było i jest wspieranie działalności dydaktycznej i naukowej w zakresie języka i kultury niemieckiej w UG. Te cele realizowało Centrum Herdera UG, obok filologii germańskiej i sekcji niemieckiej przy Centrum Języków Obcych UG. Oprócz tego prowadzi we współpracy z Fundacją Rozwoju UG kursy języka niemieckiego na wszystkich poziomach zaawansowania.

- Obecnie mamy zupełnie inną sytuację niż prawie trzy dekady lat temu. Staramy się pozyskiwać dodatkowe środki finansowe na realizację programów kulturalnych oraz zakup nowych materiałów do naszej biblioteki i czytelni – mówi Zbigniew Zembrzuski.

W ubiegłym roku Centrum otrzymało ponad. 11 tys. euro na dodatkową działalność, w ramach której zorganizowano 25 różnych imprez (warsztaty, konkursy dla młodzieży, prelekcje, webinaria dla szkół, spacery tematyczne), w których udział wzięło ponad 1,3 tysiąca  osób.

Jak podkreśla nowy Kierownik Centrum,  bardzo ważną zmianą wpływającą na postrzeganie Centrum i prestiż dla uczelni będzie otrzymanie licencji na przeprowadzanie egzaminów Instytutu Goethego, do których lektorzy Centrum przygotowują uczestników kursów od lat.

- Oboje z Panią dr Anną Kowalewską-Mróz jesteśmy wykształconymi filologami, absolwentami germanistyki na UG, studiowaliśmy również w Niemczech i oboje jesteśmy stypendystami DAAD – informuje Zbigniew Zembrzuski. - Przeprowadzenie pierwszego egzaminu Goethe Instytut planujemy w roku 2023. Cieszymy się z tego faktu, tym bardziej, że licencja ta była w posiadaniu KKNJO UG przez ponad 20 lat - dodaje.

Centrum zamierza również zintensyfikować współpracę zarówno z jednostkami UG, związanymi z językiem niemieckim jak i z gdańskimi instytucjami kultury (Biblioteka Wojewódzka, IKM, ECS, Stowarzyszenie Güntera Grassa i inne).

Oprócz konkretnych działań zaplanowanych w ramach realizacji projektów w miarę możliwości finansowych, nowe kierownictwo Centrum panuje cykl wykładów popularno-naukowych, seminariów i warsztatów gdańskiej kadry naukowej trójmiejskich szkół wyższych. W szerokim zakresie zarówno językowym jak i w tematach  historycznych, historii sztuki, kultury i literatury.

Czekamy zatem na nowe i interesujące propozycje Centrum w jednej z najpiękniejszych kamienic ulicy Ogarnej,  mieszczącej przed wojną hotel Germania.

Ewa K. Cichocka/Zespół Prasowy UG