Głos wsparcia dla Ukrainy. Czytanie performatywne połączone ze zbiórką na rzecz osób dotkniętych wojną

UG

Przeczytają fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych. W najbliższy czwartek, 3 marca, w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii UG odbędzie się czytanie performatywne połączone ze zbiórką niezbędnych artykułów i pieniędzy dla mieszkańców Ukrainy.

24 lutego 2022 roku Ukraina została na rozkaz Władimira Putina brutalnie zaatakowana przez wojska Federacji Rosyjskiej. Rosyjska inwazja na Ukrainę jest równoznaczna z pogwałceniem niezależności niepodległego państwa.

- My, studenci i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, wspierani przez artystki i artystów związanych z trójmiejską sceną teatralną, pragniemy wyrazić nasz sprzeciw, oddając głos tym, którzy powinni być dziś najbardziej słyszalni - mówią studenci Wydziału Filologicznego UG, organizatorzy czwartkowego wydarzenia. - Chcemy oddać głos nie tylko ukraińskim twórcom, ale też ludziom, w których imieniu się wypowiadają: chcemy oddać głos „zwykłym” obywatelom Ukrainy, naszym sąsiadom i przyjaciołom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny. Dedykujemy to spotkanie nie tylko wszystkim osobom, które dziś bohatersko walczą w obronie swojego kraju, ale także tym, które ogarnia niemoc, strach i rozpacz.

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1cDBgb0io

W części informacyjnej spotkania można będzie posłuchać o możliwych formom wsparcia udzielanych w tym trudnym czasie przez UG.

Czytanie performatywne organizowane jest z inicjatywy studentów Wydziału Filologicznego UG, z kierunków wiedza o  teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi. - Odczuwamy potrzebę budowania otwartej wspólnoty opartej o fundamentalne wartości, takie jak wolność, równość i sprawiedliwość. Nawiązując do pięknych tradycji naszego miasta jako przestrzeni wolności i dialogu - dodają studenci.

3 marca 2022 roku o godzinie 18.00, w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami, przeczytamy fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych.

Miejsce: Sala Teatralna, budynek Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51, 80-312 Gdańsk, parter (wjazd na teren kampusu od strony ul. Bażyńskiego, bramy nr 2 i nr 3).

W czytaniu udział wezmą:

Dorota Androsz (aktorka, reżyserka, Teatr Wybrzeże)

Mariusz Babicki (dramaturg, reżyser, absolwent teatrologii UG)

Justyna Bartoszewicz (aktorka, Teatr Wybrzeże)

Ada Czwarnóg (wiedza o teatrze UG)

Grzegorz Duda (aktor, współzałożyciel szkoły jogi Bhakti Shala)

Azima Izzetdin (absolwentka iberystyki UG)

Weronika Janicka (wiedza o teatrze UG)

Ewa Jendrzejewska (aktorka, Teatr Wybrzeże)

Anna Kociarz (aktorka, Teatr Wybrzeże)

Klaudia Laskowska (wiedza o teatrze UG)

Piotr Łukawski (aktor, Teatr Wybrzeże)

Paulina Eryka Masa (tłumaczka, dramatopisarka, wiedza o teatrze UG)

Maja Miro (multiflecistka, kompozytorka)

Hanna Miśkiewicz (aktorka, Miejski Teatr Miniatura)

Adam Nalepa (reżyser, Teatr BOTO)

Weronika Nawieśniak (aktorka, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)

Marzena Nieczuja-Urbańska (aktorka, Teatr Wybrzeże)

Małgorzata Oracz (aktorka, Teatr Wybrzeże)

Bartłomiej Pastuszka (zarządzanie instytucjami artystycznymi UG)

Jadwiga Sankowska (aktorka, Miejski Teatr Miniatura)

Aleksandra Szostek (zarządzanie instytucjami artystycznymi UG)

Koncepcja i opracowanie czytania: Dorota Androsz i Mariusz Babicki

Wydarzenie zorganizowane przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego z kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi

Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski

Koordynacja działań z ramienia studentów: Paulina Eryka Masa

Wsparcie organizacyjne: Katarzyna Kręglewska (Zakład Dramatu, Teatru i Widowisk UG, Between.Pomiędzy Research Group).

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1cDBgb0io

WAŻNE!

Apelujemy o wzięcie udziału w zbiórce organizowanej przez Studenci dla  Ukrainy – potrzebne artykuły można będzie przynosić do naszych wolontariuszy w trakcie wydarzenia, lub bezpośrednio na miejsce zbiórki, która odbywa się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Jana Bażyńskiego 4, Gdańsk, główny hol).

Podczas spotkania będziemy prowadzić również zbiórkę pieniężną oraz informować o innych możliwych formach wsparcia.

Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG