Akcja "Studenci dla Ukrainy" ciągle trwa!

Akcja „Studenci dla Ukrainy – Pomagamy” zaczęła się już prawie trzy tygodnie temu. W tym czasie studenci przy wsparciu doktorantów i  pracowników podjęli się organizacji szeregu działań na rzecz osób poszkodowanych przez działania wojenne na Ukrainie. Przede wszystkim przyjmowane są dary, zarówno od osób indywidualnych, które we wszelki możliwy sposób chcą udzielić pomocy, jak i od instytucji, które wysyłają transporty z pomocą.

W centrum logistycznym mieszczącym się na Wydziale Nauk Społecznych dary są segregowane, kategoryzowane i zależnie od potrzeb przekazywane w transportach na Ukrainę lub odbierane przez potrzebujących.

Osoby zrzeszone w Komitecie starają się także integrować społeczność uczelni wokół działań pomocowych. Jednym z pomysłów na wspólne działanie była organizacja kiermaszu ciast. Na wydarzenie, które odbyło się 12 marca na Wydziale Nauk Społecznych przyniesiono kilkadziesiąt wypieków. Pomysłodawczyni kiermaszu, Marta Karcz wspomina, że pomyślała o takim sposobie wsparcia akcji ponieważ sama lubi gotować i piec. Termin weekendowy mógł być, jej zdaniem, bardziej atrakcyjny dla miłośników ciast, szczególnie tych którzy w ciągu tygodnia pracują, podobnie jak ona.

Pojawiły się tak różnorodne ciastka, ciasta i torty, że każdy mógł znaleźć ulubione smaki. Studenci i pracownicy uczelni, wspólnie z Prorektorem ds. Studentów i Jakości Kształcenia prof. UG Arnoldem Kłonczyńskim obliczyli, że dzięki kweście odbywającej się podczas kiermaszu zebrano ponad 4200 zł.

- Zebrana kwota przerosła nasze oczekiwania. Pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz potrzebujących osób z Ukrainy - podkreśla Marcelina Wilczewska, organizatorka akcji.

Komitet wraz z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG w najbliższym czasie planuje podjęcie kolejnych działań, mających na celu między innymi integrację studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego z członkami społeczności akademickich uczelni z Ukrainy.

Organizowane będą panele, w których udział wezmą przedstawiciele obu narodowości.
- Planowane jest także włączanie osób z Ukrainy w działania realizowane przez jednostkę - podkreśla Łukasz Bień z Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej UG.

Parlament Studentów UG