1000 metrów po medal. Sukces UG w ergometrze wioślarskim AMP

AMP

Studentki i studenci Uniwersytetu Gdańskiego udowodnili, że nie mają mięśni z waty. Trzy medale na Akademickich Mistrzostwach Polski w ergometrze wioślarskich trafiły w ręce przedstawicielek UG. Zdobyliśmy również 1. miejsce w generalnej klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji drużynowej kobiet w typie uniwersytetów oraz 2. miejsce w klasyfikacji drużynowej mężczyzn w typie uniwersytetów.

Zawodnicy biorący udział w rywalizacji mierzyli się ze sobą w wadze open oraz w wadze lekkiej. Trener mgr Jarosław Skibicki przygotował do mistrzostw kilkunastu przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego. Kinga Szymbara, Anna Polak, Urszula Białomyzy, Dominika Kras oraz Marta Pluta znalazły się na liście wagi lekkiej. Natomiast Aleksandra Żarczyńska i Adrianna Czerwińska startowały w wadze open. Wśród panów: Aleksander Ziółkowski, Robert Kiżewski, Radosław Dudziak, Wojciech Pawicki, Jan Maciejko - waga lekka oraz Karol Świątkowski, Piotr Liszewski, Adam Bujnowski - waga open.

W hali sportowej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie umieszczono ponad 20 ergometrów. Na liście zgłoszeń można było wyliczyć ponad 600 zawodników z 57 uczelni.

W sobotę w godzinach popołudniowych odbywała się weryfikacja, a już w niedzielę, 10 kwietnia, od godz. 10.00 przygotowaną salę wypełnił szum pracujących maszyn. Wirtualny tor, który musiała pokonać każda studentka i każdy student liczył 1000 metrów.

 - Przed startem nie ukrywam, że bardzo się stresowałam, jednak w trakcie rywalizacji skupiałam się tylko na tym, żeby dać z siebie wszystko i zaprezentować to, co wypracowałam ciężką pracą na treningach - powiedziała Dominika Kras, studentka UG.

Dominika Kras uplasowała się na 1. miejscu w wadze lekkiej kobiet, z czasem 3:34.8. - Nie obawiałam się swoich przeciwniczek. Wiedziałam, że dziewczyny są mocne, bo przy zgłoszeniach miały dużo lepsze czasy. Ale podczas startu każdy ma takie same szanse. Doskonale wiedziałam, że gdy wszystko pójdzie dobrze, jestem w stanie pobić rekord życiowy i zakręcić się w okolicach 3. miejsca w klasyfikacji generalnej, jednak złotego medalu zupełnie się nie spodziewałam - przyznaje zwyciężczyni w wadze lekkiej. - Chciałabym bardzo podziękować trenerowi Jarkowi za bardzo dobre przygotowanie do zawodów, moim rodzicom za motywację oraz mojemu mężowi za pomoc w robieniu wagi na zawody oraz przygotowanie pod względem siłowym - dodaje.

Srebro w tej kategorii zdobyła Marta Pluta z czasem 3:36.1.  Pozostałe zawodniczki uzyskały wyniki, które również były zadowalające: 7. miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskała Urszula Białomyzy. Na 15 pozycji swoje 1000 m zakończyła Ania Polak, a z kolei Kinga Szymbara wywalczyła 58. miejsce.

Monika Trawczyńska otrzymała srebrny medal w wadze open kobiet. za osiągnięcie czasu 3:20.1. Warto wspomnieć, że Adriannie Czerwińskiej zabrakły niecałe 3 sekundy do uzyskania 3. miejsca na podium w klasyfikacji generalnej, ale za to znalazła się na 3. miejscu w podsumowaniu zmagań uniwersyteckich. Aleksandra Żarczyńska zdobyła w tegorocznym starciu 27. miejsce, a Agnieszka Pietruszak ukończyła wyścig z 58. czasem wśród kobiet w wadze open. UG znalazł się na 1. miejscu w generalnej klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji drużynowej kobiet w typie uniwersytetów.

Jan Maciejko skończył na 30. pozycji na liście podsumowującej zmagania mężczyzn w wadze lekkiej, czas - 3:16.0. A za nim: Wojciech Pawicki, czas - 3:17.7, Radosław Dudziak - 3:19.1., Paweł Kacała - 3:22.1., Kamil Jesionkowski - 3:25.2, Robert Kiżewski - 3:27.4., Aleksander Ziółkowski 3:32.1. Studenci w wadze open: Adam Bujanowski - 2:57.4, Piotr Liszewski - 3:07.6., Karol Świątkowski - 3:12.6. Takie wyniki umożliwiły naszym przedstawicielom zdobycie 2. miejsca w klasyfikacji drużynowej mężczyzn w typie uniwersytetów.

-  To nasz wspólny sukces! - powiedziała złota medalistka w wadze lekkiej kobiet.

                                                                            Kinga Trzebiatowska/AZS Uniwersytet Gdański
 

AMP
Oprac. EMW/Zespół Prasowy UG