Umowa o współpracy z Odeskim Uniwersytetem Narodowym im. Ilji Miecznikowa podpisana

Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski oraz Rektor Uniwersytetu w Odessie prof. Wiaczesław Truba podpisali porozumienie o współpracy naukowej i w obszarach związanych z kształceniem studentów. Uniwersytet Gdański wspierać będzie również przyjęcie partnerskiej uczelni z Ukrainy do sojuszu nadmorskich europejskich uczelni SEA EU.

Podpisanie umowy odbyło się podczas połączenia online, w obecności Senatorów Uniwersytetu Gdańskiego w czwartek 28.04.2022.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dziś gościć władze Uniwersytetu w Odessie na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. To historyczna chwila pod każdym względem - podkreślił Rektor prof. Piotr Stepnowski. - Po pierwsze, mimo trwającej haniebnej wojny wywołanej agresją Rosji na Ukrainę, niemal pod ostrzałem bomb, podpisujemy nowe porozumienie o współpracy naszych instytucji. Nie ukrywamy, że naszą intencją jest, aby Uniwersytet w Odessie dołączył do naszego partnerstwa uniwersytetów europejskich SEA EU. Poczynając od naszych pierwszych rozmów na ten temat będziemy nakłaniać komisję europejską do ponownego otworzenia istniejących i nowych partnerstw, aby umożliwić stowarzyszenie w nich zaprzyjaźnionych uniwersytetów ukraińskich. Jak nigdy dotąd, staję się to europejską racją stanu.

Obie strony zadeklarowały m.in: wymianę informacji i materiałów z dziedzin interesujących obie uczelnie; ułatwianie komunikacji, tworzenie sieci i ustaleń dokonywanych przez liderów wydziałów, administracji lub organizacji studenckich; organizowanie wspólnych szkoleń, programów letnich, kursów językowych, konferencji i programów akademickich; ułatwianie wspólnych działań badawczych i publikacji oraz wspieranie się nawzajem w zakresie promocji międzynarodowej.

- Mimo agresji Rosji kontynuujemy pracę Uniwersytetu, kształcenie studentów z nadzieją, że wkrótce wróci czas pokoju.  Dziękujemy Wam za pomoc jaką niesiecie nam będącym w Ukrainie i uchodźcom. Mamy długa historię współpracy z uniwersytetami w Polsce, od wielu lat współpracują też nasze miasta – Gdańsk i Odessa.  Cieszymy się, że nawiążemy teraz oficjalną naukową współpracę między naszymi uczelniami. Mam nadzieję, że niedługo w Ukrainie, Odessie, nastanie pokój i będziemy mogli się spotkać  – powiedział Rektor prof. Wiaczesław Truba.

Rektorzy podpisali dokumenty i zaprezentowali je Senatowi UG.

- Chcemy dziś zadeklarować, że będziemy wspierać waszą uczelnię w tych działaniach oraz wszystkich innych, które pomogą wam powrócić do normalności po ustaniu wojny, co mamy nadzieję nastanie jak najszybciej - dodał Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Odeski Uniwersytet Narodowy im. Ilji Miecznikowa (ukr. Одеський національний університет імені І. І. Мечникова) założony został w 1865 roku przez cara Aleksandra II w Odessie na bazie tzw. Liceum Richelieu. W czasach radzieckiej Ukrainy uniwersytet nazwano Odeskim Uniwersytetem Państwowym im. I. Miecznikowa i pod ta nazwą funkcjonuje obecnie. Posiada 10 Wydziałów i 3 Instytuty Naukowe.

Fot. Alan Stocki/ZP

MNG/ZP