Moje studia dla planety. Wydłużony czas składania prac

Plakat Wydarzenia

Jeszcze do 6 czerwca można składać swoje felietony i posty na konkurs „Moje studia dla planety". 

Jest to konkurs literacko-fotograficzny w dwóch kategoriach:

 1. post instagramowy ze zdjęciem dla licealistów;
 2. felieton reporterski ze zdjęciem dla studentów i doktorantów

na Instagram @filologicznyug.

W ubiegłym roku Rektor Uniwersytetu Gdańskiego powołał na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Zrównoważonego Rozwoju: https://czrug.ug.edu.pl/. Zrównoważony rozwój to globalne działania na rzecz redukcji ubóstwa, zapewnienia dostępu do edukacji, do żywności i czystej wody, równości szans, dbania o poszanowanie praw człowieka, pokoju i stabilności na świecie, ochrony środowiska naturalnego, łagodzenia zmian klimatu oraz dostępu do zrównoważonych źródeł energii. Znajdują się one w spektrum żywotnego zainteresowania Światowej Komisji do spraw Środowiska i Rozwoju ONZ, a także naukowców i Uniwersytetu.

Idea konkursu

Jesteśmy pewni, że Wasze studia na Uniwersytecie Gdańskim, a zwłaszcza studia humanistyczne, na wielu płaszczyznach wpisują się w powyższe idee sformułowane z myślą o zapobieganiu m.in.: katastrofie klimatycznej, nierówności społecznej, wszelkiej dyskryminacji, ograniczaniu wolności słowa, konsumpcjonizmowi, niewolniczej pracy.

Wybór przez Was studiów i przedmiotu na Wydziale Filologicznym Drodzy Kandydaci na pewno w wielu aspektach łączy się z tą ważką tematyką. I Wy na co dzień zapewne dokonujecie wyborów polegających na dążeniu do zrównoważonego świadomego życia, często w stylu less waste, minimalizmu, ale także na życiu w głębokim szacunku dla ludzi, zwierząt i roślin.

Wszystkim Studentom, Doktorantom i Kandydatom na Uniwersytet Gdański proponujemy KONKURS, w którym możecie podzielić się Waszym doświadczeniem, studiami i nauką oraz Waszym życiem w duchu troski o planetę Ziemię oraz dbałości o dobre, zrównoważone i pełne satysfakcji życie.

Zapraszamy serdecznie Kandydatów na studia na Uniwersytecie Gdańskim oraz Studentów i Doktorantów UG do wzięcia udziału w konkursie:

 • Kategoria 1 LICEALIŚCI: na post ze zdjęciem na Instagram;
 • Kategoria 2 STUDENCI i DOKTORANCI: na felieton reporterski ze zdjęciem na Instagram.

Wasze prace zostaną umieszczone na Instagramie @filologicznyug.

 

Co trzeba zrobić?

 • napisz tekst (od 1200 do 2000 znaków ze spacjami) o tym, jak Twoje studia, nauka, książki, filmy, sztuka, życie i przyszłe wybory przyczyniają się lub przyczynią się w przyszłości do dobra naszej planety i zrównoważonego jej rozwoju. Swój tekst zilustruj zdjęciem w dobrej rozdzielczości w formacie jpg.
 • swoje prace: 1. tekst w edytowalnym pliku i 2. zdjęcie jpg. prześlij na adres e-mail: malcer@ug.edu.pl z dopiskiem w tytule Moje studia dla planety
 • dołącz formularz zgłoszeniowy ze swoją zgodą wizerunkową oraz zgodą innych osób znajdujących się na zdjęciu na publikację ich wizerunku na kanałach promocyjnych Uniwersytetu Gdańskiego i również prześlij go e-mailem na adres:malcer@ug.edu.pl

Znajdziesz go na stronie internetowej Wydziału Filologicznego http://www.fil.ug.edu.pl

 

Tekst i zdjęcie oznacz hashtagami:

 • kluczowym: #studiadlaplanety
 • dodatkowymi #filologicznyug, #nafilologiczym #zrownowazonyrozwoj #safetheearth #oliviagarden

 

Czas trwania konkursu od 7 marca do 6 czerwca 2022 r.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 24 czerwca 2022 w mediach społecznościowych Wydziału Filologicznego UG (na Instagramie @filologicznyug) i na stronie Wydziału Filologicznego www.fil.ug.edu.pl

Prace oceni jury w składzie:

 • dr hab. Izabela Morska, pisarka i wykładowczyni w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Wydziale Filologicznym, autorka podręcznika twórczego pisania i bestsellerowej powieści Znikanie, nominowana do wielu prestiżowych nagród literackich m.in.: Angelus, Nike i Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza;
 • dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, dyrektor Centrum Zrównoważonego Rozwoju, politolog, europeistka, specjalistka z zakresu polityki klimatyczno-energetycznej;
 • dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG, prodziekan ds. Kształcenia i Współpracy z Otoczeniem Wydziału Filologicznego UG – romanistka, językoznawczyni, specjalistka od języka dyskursu parlamentarnego;
 • dr Anna Malcer-Zakrzacka, badaczka literatury non-fiction, specjalistka ds. promocji na Wydziale Filologicznym UG, redaktor strony internetowej i social mediów.

 

Nagrody:

W konkursie zostaną przyznane:

 • 3 nagrody w kategorii 1 na post instagramowy i zdjęcie;
 • 3 nagrody na felieton reportażowy i zdjęcie.

 

Pierwsze nagrody:

 • konsultacja na tematy literackie z pisarką Izabelą Morską na Wydziale Filologicznym UG;
 • kolacja w Olivia Garden ufundowana przez restaurację Olivia Star Top Sp. z o.o.
 • książki.

 

Drugie i trzecie nagrody:

Kategoria I:

 • dwuosobowe zaproszenia na pizzę na tarasie widokowym ufundowane przez sponsora konkursu Olivia Star Top Sp. z o.o.
 • nagrody ufundowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju. Pula nagród 500 zł.

Kategoria II:

 • dwuosobowe zaproszenia na pizzę na tarasie widokowym ufundowane przez sponsora konkursu Olivia Star Top Sp. z o.o.
 • książki reporterskie i książki pisarzy noblistów ufundowane przez Wydział Filologiczny UG. Pula nagród 500 zł.

Wasze posty będą publikowane i promowane na profilu instagramowym Wydziału Filologicznego @filologicznyug, a także na wydziałowym FB i stronie internetowej Wydziału Filologicznego. Zastrzegamy sobie prawo opublikowania wybranych postów.

 

Organizator:Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51

Partnerzy: Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG

Sponsorzy nagród: Olivia Star Top sp. z o.o., Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, Wydział Filologiczny UG.

Patronat:

 • prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
 • dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, dziekan Wydziału Filologicznego UG

Osoba odpowiedzialna: dr Anna Malcer-Zakrzacka e-mail: malcer@ug.edu.pl, tel. 58 523 30 13

 

Inspiracja:

Uczestnikom konkursu radzimy przeczytać rady znakomitego polskiego reportera Mariusza Szczygła na temat: Jak napisać dobry felieton reporterski?https://malekroki.eu/ Bezcenne! #malekroki po raz drugi dziękujemy za inspirację!

Życzymy natchnienia i powodzenia!

oprac. MJ/ZP