Odkryć zapomniane. Badania naukowców z Wydziału Historycznego i Wydziału Biologii UG

Projekt opierający się na badaniu pozostałości po starożytnym mieście Mustis w Tunezji realizują dr Karol Kłodziński, adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej UG oraz dr hab. Monika Badura, prof. UG, archeobotanik z Wydziału Biologii.

O wyjątkowości Mustis stanowi jego tajemniczość. Jego historia sięga czasów numidyjskich i rzymskich. Jest położone ok. 12 km od Thugga i ok. 120 km od starożytnej Kartaginy. W przeciwieństwie jednak do tych dwóch antycznych miast historia Mustis jest wciąż nieznana. Ten stan rzeczy mają zmienić obecnie prowadzone polsko-tunezyjskie badania, które są prowadzone od 2018.

Zdaniem badaczy wszechstronne poznanie historii starożytnej, w tym historii miast, takich jak Mustis, pozwoli lepiej poznać i zrozumieć fundamenty współczesnej Europy, które opierają się na trzech głównych filarach-cywilizacjach: judeo-chrześcijańskiej, greckiej i rzymskiej.

archeo

- W swojej pracy naukowej skupiam się na badaniu inskrypcji.  Dostarczają nam one bowiem niezwykle cennych informacji na temat m.in. życia społecznego, gospodarczego, religijnego i politycznego. Mówią nie tylko o tych najbogatszych i najbardziej wpływowych członkach elit, lecz również o tych jednostkach, o których autorzy antyczni, tacy jak Cyceron czy Swetoniusz, w ogóle nie wspominają. Inskrypcje są również nieocenionym źródłem na temat wojskowości antycznej i dziejów administracji, która szczególnie mnie interesuje - powiedział dr Karol Kłodziński. - Jako epigrafik i historyk starożytnego Rzymu badam przede wszystkim fenomen funkcjonowania wczesnego Cesarstwa Rzymskiego. Jestem członkiem Tunezyjsko-Polskiej Misji Archeologicznej i jako przedstawiciel strony polskiej odpowiadam za opracowanie materiału epigraficznego z antycznego miasta Mustis (el-Krib).

W bieżącym sezonie wykopaliskowym badania naszych naukowców potrwają do 22 maja br. Zostaną wznowione w połowie września 2022 r.

Projekt NCN OPUS "(Czytając) Afrykański Palimpsest. Dynamika miejskich i wiejskich społeczności numidyjskiego i rzymskiego Mustis (AFRIPAL)"(nr 2020/37/B/HS3/00348), jest realizowany przez Uniwersytet Warszawski, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. prof. Kazimierza Michałowskiego. Kierownikiem projektu jest prof. Tomasz Waliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Elwira Romaniuk/ZP