Władze UG odwiedziły Oceanograf. Oceanograf w niemieckich mediach

Drugiego czerwca Oceanograf przyjął wielu znamienitych gości. Najpierw na pokładzie odbyła się konferencja prasowa, gdzie o rejsie jak i o samym SEA-EU opowiedzieli reprezentanci Uniwersytetu w Kilonii oraz prof. Fidel Echevarria, koordynator sojuszu. Następnie członków Rady Zarządzającej SEA-EU po Oceanografie oprowadzili dr Aleksandra Brodecka-Goluch, kierownik naukowy rejsu oraz Andrzej Wawrzyniak, kapitan statku.

 

Władze Uniwersytetu Gdańskiego przyjechały do Kilonii, aby odwiedzić ekipę badawczą rejsu oraz wziąć udział w obradach Rady Zarządzającej SEA-EU. Na spotkanie nadrzędnego organu sojuszu przybyli reprezentanci wszystkich dziewięciu uczelni.

 

Obrady czerwcowej Rady Zarządzającej SEA-EU otworzył Rektor Uniwersytetu w Kadyksie prof. Francisco Piniella. Jednym z celów spotkania było powitanie do sojuszu trzech nowych uczelni: Uniwersytetu z Neapolu, Uniwersytetu z Algavre oraz norweskiego Uniwersytetu NORD. Uczestniczący rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości sojuszu, czyli SEA 2.0. Następne takie spotkanie odbędzie się w Breście 21 września.

 

Reprezentanci SEA-EU przyjechali potem na R/V Oceanograf, gdzie odbyła się konferencja prasowa.

- To dla nas sama przyjemność przeprowadzać rejs tak dużym, nowoczesnym statkiem od Gdyni do Kadyksu - mówił niemieckim mediom prof. Fidel Echevarria. - Ta wyprawa łączy wszystkie uczelnie SEA-EU leżące na wybrzeżu Morza Bałtyckiego i Oceanu Atlantyckiego, ale jednocześnie łączy także dyscypliny. Razem zwiększamy nasz naukowy potencjał i to jest właśnie cel naszego przedsięwzięcia.

Na konferencji prasowej pojawiły się m.in. stacje telewizyjne SAT. 1 i RTL Nord oraz lokalna prasa Kieler Nachtrichten.

 

Na statek przyjechali reprezentanci z całego sojuszu SEA-EU. - Niedługo nasz dzielny katamaran wypłynie poza Morze Bałtyckie. Będzie to dla niego swego rodzaju chrzest bojowy. Miejmy nadzieję, że nie jest to ostatnia tego typu wyprawa - wzniósł toast Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. Członkom sojuszu jednostkę badawczą pokazali dr Aleksandra Brodecka-Goluch oraz Andrzej Wawrzyniak.

 

Całe wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów. - Do idei sojuszu SEA-UE dodaliśmy informacje o rejsie oraz o temacie badań, które leżą w interesie społeczeństwa, czyli jakość powietrza i gazy cieplarniane   - mówi Eva Sittig, Rzecznik Prasowa Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii. - To rzeczywiście przyciągnęło media, chociaż jedna gazeta przygotowuje materiał o czymś całkowicie innym. Jestem bardzo zadowolona zainteresowaniem, jakie wzbudziło dzisiejsze wydarzenie.

Materiały o naszym statku w niemieckich mediach:

 

1) NDR SH Magazine:

https://www.ndr.de/fernsehen/sendungen/schleswig-holstein_magazin/Forschungskatamaran-Oceanograph-macht-Halt-im-Kieler-Hafen,shmag94110.html

 

2) RTL Nord: od 22:26min

https://www.tvnow.de/shows/rtl-nord-hh-sh-15564/2022-06/episode-110-sendung-vom-02-06-2022-4835937?utm_source=rtl&utm_medium=owned&utm_campaign=right_rail&utm_term=rtl-nord-hh%2Fsh

 

3) SAT1: od 10:30 min

https://www.sat1regional.de/sendungen-hamburg/

 

 

 

 

 

Fot. Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy
Marcel Jakubowski/Zespół Prasowy