Relacja z 4. edycji Nordic Focus Festival

Czwarta edycja festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival organizowanego przez Akademickie Centrum Kultury Alternator oraz Instytut Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się między 22 a 24 listopada 2019 roku. W trakcie trzech dni mieliśmy okazję poznać lepiej kulturę krajów nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.

Festiwal oficjalnie otworzył Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Arnold Kłonczyński profesor nadzwyczajny, witając wszystkich przybyłych gości i widzów festiwalu. Wykład inauguracyjny pod tytułem Blaski i cienie norweskiego „reżimu dobroci” wygłosiła autorka wielu prac i książek o Skandynawii oraz scenariuszy filmowych, profesor historii kultury na uniwersytecie w Oslo, prof. Nina Witoszek.

Pierwszy dzień festiwalu zakończył pokaz filmu „Furman śmierci” z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kropki – projekt założony przez Mateusza Kołosa i współtworzony przez Macieja Sadowskiego. Film ten jest jednym z najważniejszych przedstawicieli szkoły szwedzkiej, przełomowego nurtu w szwedzkim kinie niemym.

Podczas NFF na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się spotkania autorskie, prezentacje podróżnicze, warsztaty językowe - wszystko to połączone wspólnym nordyckim tematem. Odbyły się 23 wydarzenia, które przyciągnęły ponad dwa tysiące odbiorców.

Głównym elementem programu były spotkania i dyskusje z gośćmi z krajów skandynawskich oraz ze specjalistami tematyki nordyckiej - m.in spotkania autorskie z  pisarzami; z Filipem Springerem (Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz.), Katarzyną Tubylewicz (Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą.), szwedzkim dziennikarzem i pisarzem Larsem Berge (Dobry Wilk. Tragedia w szwedzkim zoo), Piotrem Mikołajczakiem (Zostanie tylko wiatr. Fiordy zachodniej Islandii) i Maciejem Brenczem (Farerskie kadry. Wyspy, gdzie owce mówią dobranoc).

Tegoroczna edycja przyciągnęła również fanów ruchu zero waste – o tym jak żyć bezśmieciowo i nie obciążać swojego domowego budżetu opowiedzieli Barbara Grzegorz Grobelni podczas warsztatów Jak żyć zero waste i nie zwariować?. Poczęstunek na warsztaty przygotowała gdańska restauracja Faloviec.

W czasie festiwalu wykładowcy z  Instytutu Skandynawski UG poprowadzili warsztaty językowe dla początkujących: język duński - Tomasz Archutowski, język szwedzki - Sven-Göran Karlsson, język fiński -  Natalia Godlewska, język norweski - Sveinung Flogstad. Studenci skandynawistyki przygotowali warsztaty Zrób sobie HYGGE, na których  mieliśmy okazję posłuchać na temat idei oraz zjawiska  hygge, a także spróbować swoich sił w wyplataniu makram.

Historyk sztuki i projektantka wnętrz Ewa Chudecka z Centrum Designu Gdynia na swoim wykładzie Skandynawski design w Twoim domu zaprosiła nas do stołu z Arne Jacobsen’em i Poul Henningsen’em, tym samym przybliżając sylwetki ikon skandynawskiego wzornictwa.

Trzeci dzień festiwalu rozpoczął się nietypowo - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego Katarzyna Tubylewicz poprowadziła warsztaty jogi w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pasjonaci północnych smaków zostali zaproszeni na  Skandynawski lunch w Etno – restauracja Gryfon przygotowała prawdziwą skandynawską ucztę.

Festiwalowe popołudnie upłynęło pod znakiem podróży – podczas bloku podróżniczego #mojaskandynawia wysłuchaliśmy opowieści i prezentacji o niesamowitych wyprawach podróżników – amatorów. Swoimi doświadczeniami podzielili się również Artur Wysocki w prezentacji W pogoni za zorzą, okrążenie Islandii rowerem oraz Zbigniew Szwoch, który opowiedział o Grenlandii widzianej oczami podróżnika.

Festiwal zwieńczyła muzyczna uczta islandzkiej artystki Rauður, która zaczarowała widzów subtelnością brzmienia swojego debiutanckiego albumu Semilunar. Koncert odbył się w Oliwskim Ratuszu Kultury.

W trakcie festiwalu odbyły się również trzy wystawy: Chleb i kanelbulle – 100 lat dyplomacji polsko-szwedzkiej - objęta honorowym patronatem Ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie, Wyspy Owcze w kadrach Macieja Brencza oraz wystawa Future living. Duńskie miasta przyszłości organizowana we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo – Technologicznym w Gdyni oraz Gdynia Design Days.

Pomysłodawcą i koordynatorem Nordic Focus Festival jest Tomasz Pupacz zastępca kierownika Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator. Organizacyjny zespół festiwalowy tworzyli studenci i pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego.

Specjalne podziękowania dla patronów honorowych:

JM Rektor dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, profesor nadzwyczajny oraz Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Republiki Finlandii, Ambasada Królestwa Norwegii, I cóż, że ze Szwecji. Ambasada Szwecji w Polsce

Organizatorzy: Akademickie Centrum Kultury Alternator UG, Instytut Skandynawistyki UG, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki.

Partnerzy: IceStory, Szwedzka półka, Skandynawistyka gdańska i goście, Oliwski Ratusz Kultury, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, Farerskie kadry, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Wielka Litera, Kropki, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Centrum Designu Gdynia, Nordic Talking Festival,  Faloviec / kuchnia roślinna, JYSK Polska

Patronat medialny: Radio Gdańsk S.A. Trojmiasto.pl, Magazyn Skandynawski Zew Północy, Moods of Scandinavia, MojaNorwegia, Pofikasz? o Szwecji po polsku., Marchewkowa Skandynawia

Projekt zrealizowany został w ramach statutowej działalności Akademickiego Centrum Kultury Alternator UG.

Biuro Promocji UG