140 nauczycieli z Ukrainy weźmie udział w szkoleniu Wydziału Filologicznego

140 nauczycieli z Ukrainy weźmie udział w szkoleniu organizowanym przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Celem kursu jest nauczenie uchodźców języka polskiego na poziomie B1 z uwzględnieniem aspektów pedagogicznych. Projekt został przygotowany przez WF i wygrał prawie 800 tys. zł w przetargu rozpisanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli.  

Ofertę ze strony Uniwersytetu Gdańskiego przygotowały Dziekan Wydziału Filologicznego dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG i Prodziekan ds. Kształcenia i Współpracy z Otoczeniem dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG. Program merytoryczny szkolenia opracowała prof. dr hab. Aneta Lewińska

Wydział Filologiczny od lat współpracuje z Centrum Kształcenia Nauczycieli w Gdańsku i prowadzi szkolenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia w klasach wielokulturowych i wielojęzykowych w ramach przetargów CEN. - Kiedy 31 maja br. Centrum Edukacji Nauczycieli ogłosiło przetarg na szkolenie językowe z elementami pedagogicznymi dla nauczycieli z Ukrainy mogliśmy wykorzystać nasze szerokie doświadczenie - opowiada prof. Aneta Lewińska.

Szkolenie jest skierowane do uchodźców, którzy przybyli do Polski po 23 lutego. Od 1 lipca do 31 października siedem grup po 20 nauczycieli odbędzie 374- godzinny kurs języka polskiego z elementami pedagogicznymi. - Przetarg został rozstrzygnięty 10 czerwca, więc na przygotowanie mieliśmy niewiele czasu. Stworzyliśmy zespół 22 wykładowców z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć zarówno z języka polskiego jako obcego jak też w szkoleniu nauczycieli. - mówi prof. Aneta Lewińska.  

Wykładowcy to ośmiu pracowników Instytutu Filologii Polskiej, dwie doktorantki prof. Anety  Lewińskiej, ale także wykładowcy z CJO, z ACJPiKP oraz absolwenci specjalności nauczanie języka polskiego jako obcego filologii polskiej, oraz Podyplomowych Studiów Języka Polskiego jako Obcego - czynni nauczyciele. 

Większość zajęć odbędzie się zdalnie podczas 18 weekendów w blokach 12- lub 13-godzinnych. Przewidziany jest także zjazd od 29 sierpnia do 2 września, gdzie dla każdej grupy zaplanowano 32 godziny zajęć stacjonarnych. Uczestniczkom oraz ich dzieciom zostanie zapewniony nocleg, oraz wyżywienie. 

Poza nauką języka zakres kursu obejmuje również zajęcia z metodyki nauczania ( m.in.: cele, metody nauczania, instrukcje pedagogiczne, programy nauczania - prowadzący  prof. Aneta Lewińska) i wybranych aspektów psychologii międzykulturowej ( m.in.: poznanie społeczne; wpływ czynników kulturowych na zachowanie człowieka; wpływ różnic kulturowych na uczenie się, osiągnięcia i motywację uczniów - zajęcia poprowadzi dr hab. Ewa Czaplewska, prof. UG). 

Odbyło się już pierwsze spotkanie organizacyjne, w którym uczestniczyła cała grupa 140 nauczycielek. - Poznaliśmy ogromną siłę i motywację naszych słuchaczek. - mówi prof. Aneta Lewińska -  W tak krótkim czasie na tak intensywnym kursie przygotować nauczycieli z Ukrainy do pracy w polskim systemie oświatowym już od tego roku szkolnego jest dla nas ogromnym wyzwaniem, ale wierzymy, że uda nam się temu sprostać.

oprac. MJ/ZP