Intensywny kurs “Secrets of the Amber” - relacja

Poranne zbieranie bursztynu, intensywne warsztaty laboratoryjne i zwiedzanie muzeów - szóstego lipca zakończył się kurs SEA-EU “Secrets of the Amber”. Dla wielu uczestników  było to pierwsze bliższe spotkanie z „bałtyckim złotem”, ale jak zapewniają - nie ostatnie. 

Cały projekt przeznaczony był dla osób z uczelni SEA-EU, a więc do Gdańska przyjechali uczestnicy z całej Europy m.in. z Uniwersytetu w Kadyksie, w Splicie, czy w Malcie. Wśród nich byli studenci i absolwenci różnych kierunków - chemii, fizyki i biologii. 

Kurs rozpoczął wykład o znaczeniu zaschniętej żywicy w różnych kulturach. - Według jednej z greckich legend złote bryłki to łzy sióstr Phaetona, syna Heliosa, który zginął podczas prowadzenia rydwanu swojego ojca. Stąd nazwa electrum, która pochodzi o greckiego określenia słońca elector. Nasza polska nazwa na ten mineraloid pochodzi od niemieckiego słowa bernstein, czyli kamień, który płonie  - opowiadała jedna z koordynatorek kursu dr n. med. inż. Dorota Pomorska z MWB UG i GUMed.

Badania w laboratorium

Po wykładzie studenci i doktoranci z uczelni SEA-EU wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych, gdzie sami mogli zbadać wyporność, gęstość jak i elektrostatyczne właściwości „złota północy”. Testowali wpływ nalewki bursztynowej na kolonie bakterii a nawet przygotowali peeling – łącząc olej kokosowy z przygotowanym w moździerzu pudrem bursztynowym. 

Poniedziałkowe popołudnie uczestnicy kursu spędzili na Wydziale Biologii, gdzie w Muzeum Inkluzji w Bursztynie poznawali genezę kopalnej żywicy oraz zachowane w niej skamieniałości.

fot. dr Elżbieta Sontag

fot. dr Elżbieta Sontag

Następnego dnia uczestnicy kursu wybrali się na poranne poszukiwania bursztynu do Mikoszewa. Szukali nie tylko na lądzie, ale także próbowali wyłowić go siecią z morza. - Każdy coś znalazł, oczywiście nie bryłkę wielkości pięści, bo to nie ta pora roku, ale wystarczyło dokładnie popatrzeć i wśród resztek organicznych błyszczały małe bursztynki - mówi jedna z koordynatorek kursu dr Elżbieta Sontag.

Ostatni dzień kursanci spędzili w laboratorium paleontologicznym przygotowując surowe bursztyny do badań mikroskopowych. Wiązało się to ze szlifowaniem, polerowaniem i oglądaniem pod mikroskopem kolejnych bryłek. Ale nie tylko nauka – bursztyny bez inkluzji były przewiercane i stały się elementem samodzielnie wykonanej biżuterii. Warsztaty paleontologiczne prowadził Błażej Bojarski pracownik i doktorant w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii. Na koniec kursu dr Dorota Pomorska wręczyła każdemu uczestnikowi certyfikat ukończenia szkolenia oraz mianowała go „rycerzem bursztynu”.

Zakończenie kursu

- To było nowe doświadczenie i coś, o czym nie miałam wcześniej pojęcia. Najbardziej podobała mi się wyprawa po bursztyn nad Morze Bałtyckie. Studiuję chemię organiczną, więc ta wiedza może mi się przydać w późniejszej pracy np. w przygotowywaniu kremów z bursztynu, czy innych kosmetyków - opowiada Hanna Pecar z Uniwersytetu w Splicie. 

- Największym wyzwaniem dla uczestników było poranne wstawanie na połów bursztynu. Na szczęście magia bursztynu tak wszystkich urzekła, że już o wpół do piątej, wyruszaliśmy autobusem na poszukiwanie „złota północy”. Wspaniała grupa ciekawych świata, młodych pasjonatów nauki. Byli bardzo chętni i zainteresowani poznawaniem tajemnic drzemiących w „kamieniu życia” - podsumowuje dr Dorota Pomorska. 

- Chcieliśmy odwrócić obraz bursztynu jako biżuterii. Nasza pracownia gromadzi go jako materiał paleontologiczny. Mam nadzieję, że w uczestnikach kursu rozbudziliśmy ciekawość i pokazaliśmy im, ile życia jest w takim małym mineraloidzie. Studenci zajmują się różnymi dyscyplinami - fizyką, biologią, czy chemią, ale na pewno każdy z nich znalazł w tym temacie coś dla siebie - mówi  dr Elżbieta Sontag. 

Projekt został zorganizowany przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

fot. Marcel Jakubowski i dr Elżbieta Sontag, tekst Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG