„Pionierki, Badaczki, Liderki. Kobiety gdańskiej nauki”. Wkrótce otwarcie wystawy

Grafika: Alan Stocki/UG

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Muzeum Nauki Gdańskiej - organizatorzy wystawy plenerowej, poświęconej sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita - zapraszają na wystawę czasową oraz do udziału w towarzyszącym jej panelu dyskusyjnym.

Od 5 sierpnia do 30 września 2022 r. przed kościołem św. Katarzyny w Gdańsku dostępna będzie wystawa plenerowa poświęcona sylwetkom wybitnych badaczek związanych z Uczelniami Fahrenheita (Uniwersytetem Gdańskim, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz Politechniką Gdańską), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet.

Wernisaż jest owocem współpracy Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Nauki Gdańskiej – Oddział Muzeum Gdańska.

8 marca powstała strona internetowa im. Elżbiety Koopman-Heweliusz poświęcona kobietom w nauce. Wraz z dr Ewą Bojaruniec-Król, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej pomyślałyśmy, że to doskonała okazja do stworzenia wystawy, która pokazywałaby dorobek naukowy kobiet z trzech uczelni tworzących obecnie Uczelnie Fahrenheita - mówi Marta Szaszkiewicz, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. - Zaprosiłyśmy do organizacji wystawy m.in. prof. dr hab. Ewę Łojkowską, prof. dr hab. Beatę Możejko oraz Magdalenę Nieczuja-Goniszewską. Prace nad tekstami wystawy i projektem graficznym trwały kilka miesięcy. Temat kobiet w nauce wymaga większego opracowania. Ukazanie dorobku wszystkich naukowczyń na niewielkiej wystawie plenerowej jest absolutnie niemożliwie. Dlatego też mamy plan kontynuować wspólnie z Muzeum Nauki Gdańskiej ten wątek - dodaje.

Autorkami tekstów i koncepcji wystawy są: dr Ewa Bojaruniec- Król (MG), Monika Głowińska (MG), Magdalena Jaszcza (UG), dr Anna Lepacka (PG), prof. dr hab. Ewa Łojkowska (UG), prof. dr hab. Beata Możejko (UG), Magdalena Nieczuja-Goniszewska (UG), Marta Szaszkiewicz (UG) i Barbara Ząbczyk-Chmielewska (PG)

W dniu otwarcia wystawy, 5 sierpnia o godz. 16:00 (na scenie Przystanku RÓWNOŚĆ Jarmarku św. Dominika, czyli przy Skwerze Jana Heweliusza w Gdańsku) zaplanowano też panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni z udziałem: prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej (Katedra Technologii Środowiska – Wydział Chemii UG), prof. dr hab. Marii Mendel (Zakład Pedagogiki Społecznej – Wydział Nauk Społecznych UG) oraz dr Aleksandry Brodeckiej-Goluch (Zakład Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego – Wydział Oceanografii i Geografii UG). Spotkanie poprowadzi dr Maciej Goniszewski, kierownik redakcji uniwersyteckiego Radia Mors.

Projekt graficzny wystawy Alan Stocki (UG)

Elżbieta Michalak-Witkowska/Zespół Prasowy UG