Dzielisz się swoją wiedzą z innymi? Zapisz się do konkursu Popularyzatorzy Nauki

Grafika

Student, profesor, czy doktorant - każdy może wziąć udział XVIII edycji konkursu Popularyzatorzy Nauki. Wystarczy na co dzień dzielić się wiedzą z większą grupą ludzi. Swoją działalność popularnonaukową można zgłosić w ramach pięciu kategorii: „Animator”, „Instytucja”, „Media”, „Naukowiec” i „Zespół”. Zapisy trwają do osiemnastego września br. 

Popularyzatorzy Nauki to najbardziej prestiżowy polski konkurs, którego celem jest wyróżnienie osób rozpowszechniających informacje na temat różnych dyscyplin badawczych. Od 2005 r. organizuje go serwis Nauka w Polsce. Do obecnej edycji mogą przystąpić osoby i zespoły, których aktywność popularyzatorska trwa co najmniej dwa lata. W konkursie ocenia się działalność skierowaną do osób niezwiązanych zawodowo z danym obszarem wiedzy.

O wyróżnienia można się ubiegać w ramach pięciu kategorii. Osoby z tytułem doktora lub wyższym mogą rywalizować o wyróżnienie „Naukowiec”. „Animator” przeznaczony jest dla studentów, doktorantów, jak i dla osób niezwiązanych z żadną uczelnią. O nagrodę „Media” mogą ubiegać się redakcje szerzące rzetelne informacje naukowe, a „Instytucje” to kategoria dla jednostek naukowych, pozanaukowych i przedsiębiorstw. Drużyny niereprezentujące żadnej organizacji mogą zapisać się do rywalizacji „Zespoły”. 

Spośród wszystkich zgłoszeń kapituła konkursu wręczy także nagrodę główną. W tym roku działalność popularyzatorską będą oceniać m.in. prof. dr hab. Michał Kleiber - wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik oraz prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”.

W poprzednich edycjach konkursu udział brali członkowie społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. Laureatem w kategorii media za rok 2020 został m.in. prof. Artur Szutta z Wydziału Nauk Społecznych UG za swoją działalność redakcyjną czasopiśmie Filozofuj. W tej samej edycji nagrodę im. red. Tomasza Trzcińskiego przyznano Dr Beacie Czechowskiej-Derkacz, za wzorową politykę informacyjną podczas obejmowania stanowiska rzecznika prasowego UG. Finalistami w poprzednich edycjach byli m.in. dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii UG oraz dr Wacław Kulczykowski z Wydziału Historii UG.

Zapisać można się do osiemnastego września za pomocą formularza zgłoszeniowego

Więcej informacji o konkursie.

 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG