Czym jest bałtyckość? Young People Network for Balticness

Polska, Dania, Estonia, Szwecja i Niemcy posiadają dostęp do Morza Bałtyckiego. Czy są wartości, które łączą kultury tych krajów? Od 17 do 25 września br. na Wydziale Filologicznym grupa młodych ludzi szukała odpowiedzi na to pytanie. Seria spotkań została zorganizowana w ramach projektu Young People Network for Balticness (YoPeNET), którego koordynatorem jest dr hab. Kazimierz Musiał, prof. UG. 

YoPeNET to inicjatywa finansowana przez Radę Państw Morza Bałtyckiego. Jej celem jest zaangażowanie młodego pokolenie w rozmowę na temat bałtyckości jako tożsamości transregionalnej. Twórcy projektu chcą tego dokonać poprzez organizacje szkół letnich, podczas których osoby w wieku od 15 do 30 lat dowiedzą się więcej o kulturze, geografii i historii basenu Morza Bałtyckiego, a na koniec zjazdu przygotują materiały edukacyjne z zakresu budowania tożsamości. W inicjatywę zaangażowało się aż siedem instytucji z Polski, Danii, Estonii, Szwecji i Niemiec.

dr Alexander Drost

Dr Alexander Drost

Cykl wrześniowych spotkań dotyczył strategicznych narracji o bałtyckości. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z siłą mitu, zrównoważonym rozwojem oraz dyskursami politycznymi państw regionu Morza Bałtyckiego.  - Wygląda na to, że ze względów politycznych w latach 90. i na początku XXI w. Moskwa postrzegała Radę Państw Morza Bałtyckiego jako platformę do prezentowania swoich idei w tym regionie. Jednak na zjeździe w Stralsundzie Angela Merkel powitała wszystkie głowy państw członkowskich poza Władimirem Putinem, ponieważ ten przyjechał dopiero na drugi dzień do Berlina - opowiadał dr Alexander Drost z Uniwersytetu w Griefswaldzie, który prowadził ostatnie z wymienionych spotkań.

Fragment warsztatów artystycznych

fot. Oliwia Niewidziała

Letnia szkoła YoPeNET to nie tylko spotkania i dyskusje. W programie zjazdu znalazły się także wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni i Europejskim Centrum Solidarności oraz warsztaty artystyczne ”Malowanie Dialogów” prowadzone przez dr Małgorzatę Karczmarczyk z Instytutu Pedagogiki UG. Na koniec zjazdu, czyli 24 września br., uczestnicy zaprezentują swoje wnioski i zaproponują własną drogę do bałtyckości. 

W czerwcu 2022 r. kolejna edycja projektu YoPeNET otrzymała dofinansowanie w wysokości 65 tys. euro z programu Rady Państw Morza Bałtyckiego. Inicjatywa została wydłużona na kolejne dwa lata, podczas których odbędą dwie szkoły letnie - jedna w Gdańsku, a druga w niemieckim mieście Griefswald. 

Nowe informacje o przedsięwzięciu można znaleźć na stronie projektu, a na profilu twitterowym YopeNet trwa relacja z wrześniowej szkoły letniej. 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG