Bezpłatny kurs dla młodych naukowców - Akademia Badaczy 

W połowie października 2022 roku rusza Akademia Badaczy, czyli darmowy cykl szkoleń dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy chcą rozwinąć swoją karierę naukową.

W planie szkoleń znajduje się m.in.: pisanie artykułów naukowych, wykorzystywanie zasobów elektronicznych, prawo własności intelektualnej, argumentacja i przekonywanie w dyskusjach naukowych, pozyskiwanie stypendiów i środków na badania, wystąpienia publiczne, techniki zapamiętywania, komunikacja zewnętrzna i marketing dla kół naukowych oraz zarządzanie sobą w czasie. Wszystko pod okiem ekspertów - prawników, psychologów, profesorów czy też PR-owców. 

- Często przychodząc na studia nie zastanawiamy się nawet, że tuż po nich mamy możliwość rozpoczęcia kariery naukowca. Kogoś, kto za pomocą narzędzi naukowych jest w stanie profesjonalnie badać rzeczywistość - tłumaczy Andrzej Skiba, prezes Instytutu Debaty Publicznej. - Projekt Akademia Badaczy ma za zadanie zachęcić do rozwijania się w sferach naukowych, a także pogłębiać wiedzę u osób, które taką drogę kariery wybrały.

- Z dużym podekscytowaniem czekamy na kolejną edycję programu i zgłoszenia uczestników. Podczas tych warsztatów uczymy się i rozwijamy również my. Pojawiają się nowe pytania i świeże spojrzenie, jeśli chodzi o to, kim właściwie powinien być naukowiec i jaką rolę pełnić w dzisiejszym świecie - opowiada Jakub Winiecki, psycholog z Instytutu Debaty Publicznej. - Cieszę się, że Akademia Badaczy pozwala rozwinąć skrzydła tym, którzy chcą tworzyć świat nauki lub po prostu nabyć nowe umiejętności, które przydatne są nie tylko w tej dziedzinie. 

Zajęcia w ramach Akademii Badaczy rozpoczną się w połowie października i potrwają do końca listopada. Ich zwieńczeniem będzie uroczysty panel dyskusyjny pt. ”Koła Naukowe - dlaczego warto?”, który odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim. 

Zapisy do programu i daty spotkań.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki udział w zajęciach jest dla studentów i doktorantów bezpłatny.

 

oprac. MJ/ZP