„Znikanie” Izabeli Morskiej z nominacją Pomorskiej Nagrody Literackiej

Na zdjęciu dr Izabela Morska z Wydziału Filologicznego UG.

3 września 2020 r. jury Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza po zapoznaniu się z blisko 290 pozycjami wydanymi na Pomorzu lub napisanymi przez pomorskich twórców w 2019 roku nominowało do tytułu Literackiej Książki Roku 2019 „Znikanie” autorstwa dr Izabeli Morskiej z Wydziału Filologicznego UG.

Jury Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza w składzie prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała, dr hab. Katarzyna Szalewska oraz Władysław Zawistowski, na posiedzeniu w dniu 3 września 2020 r., ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2019. Wśród nominowanych w kategorii Literacka książka Roku znalazło się „Znikanie” dr Izabeli Morskiej z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG.

Więcej informacji na stronie Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Wcześniej, 30 czerwca 2020 najnowsza powieść Izabeli Morskiej znalazła się także na liście nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2020. Jury spośród 131 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14, z których pięć to książki polskich pisarzy. Wyboru książek nominowanych do Angelusa dokonało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński. Zwycięzcę bądź zwyciężczynię Angelusa 2020 poznamy 17 października 2020, podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Ostatnio, 4 września, poznaliśmy autorów finałowej siódemki, wśród których znalazła się książka polskiego autora Mikołaja Łozińskiego zatytułowana "Stramer", Wydawnictwo Literackie.

Więcej informacji na stronie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS 2020

 

Izabela Morska (Filipiak) biogram:

Pisarka, eseistka, felietonistka, poetka. Publikowała m.in. w "bruLionie", "Czasie Kultury", "Odrze", "Ośce", "Ex Librisie", "Kwartalniku Artystycznym", "Gazecie Wyborczej". Była stałą felietonistką magazynów "Activist", "Marie Claire", "Pani" i "Wysokie Obcasy" – to tu początkowo ukazywał się cykl "Twórcze pisanie dla młodych panien". Od 2003 do 2009 roku mieszkała w Kalifornii, gdzie przyjechała na zaproszenie Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Absolwentka Mills College w Kalifornii w dziedzinie literatury w języku angielskim i twórczego pisania. Od 2009 roku pracuje w Instytucie Anglistyki i Amerykanistyki na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie prowadzi zajęcia z krytycznego pisania i myślenia, kultury amerykańskiej i literatury w języku angielskim. Była gościem lub prezentowała referaty na przeszło 40 konferencjach literackich i naukowych. W roku 2018 otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości.

Biuro Rzecznika Prasowego