O wydarzeniach kulturalnych na UG dla gości z SEA EU. Podsumowanie Staff Week

W dniach 27-29 września 2022 r. na Uniwersytet Gdański odwiedzili goście z uniwersytetów w Kilonii, Splicie i Breście w ramach Cultural Staff Week, organizowanego przez Akademickie Centrum Kultury UG "Alternator". Celem trzydniowego spotkania była wymiana doświadczeń, stworzenie płaszczyzny współdziałania oraz prezentacja kulturalnej aktywności uczelni zrzeszonych w ramach SEA-EU.

Wizyta na wystawie "SEA EU by the Sea"

Podczas oglądania wystawy "SEA EU by the Sea" goście mogli zobaczyć znane im miejsca z innych miast, w których mieszczą się uczelnie członkowskie sojuszu. 

Uczestnicy wzięli udział w spotkaniach z osobami zajmującymi się wydarzeniami kulturalnymi na Uniwersytecie Gdańskim, czyli z Michałem Biełuszko - kierownikiem Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator", dr hab. Tomaszem Wiśniewskim, prof. UG - kierownikiem Zakładu Badań nad Sztukami Scenicznymi, a także dr. Grzegorzem Cechem i dr Elżbietą Sontag z Wydziału Biologii UG, odpowiedzialnymi za organizację wystaw łączących nauki biologiczne i sztukę. Podczas spaceru po Kampusie obejrzeli miejsca, które wiążą się z działalnością kulturalną naszej uczelni, m.in. salę teatralną im. prof. Jerzego Limona, pracownię sitodruku ACK, garderobę Zespołu Pieśni i Tańca UG "Jantar", wystawy prac studentów na Wydziale Nauk Społecznych, ciekawe artystyczne ekspozycje na Wydziale Biologii, prace Wojciecha Sęczawy w budynku Neofilologii i salę kinową Centrum Filmowego UG im. Andrzeja Wajdy. Mieli także okazję zobaczyć wystawę "SEA EU by the Sea. Nadmorskie uniwersytety SEA-EU w malarstwie Anety Oniszczuk-Jastrząbek" w Bibliotece Głównej UG.

Ważną częścią programu były warsztaty, dzięki którym uczestnicy mieli okazję podnieść swoje kompetencje i lepiej się poznać. Dr Adam Jagiełło-Rusiłowski przeprowadził zajęcia z zakresu międzykulturowości a Marta Szadowiak, specjalistka od działań marketingowych, wspólnie z uczestnikami odkrywała tajniki strategii promocji wydarzeń kulturalnych online i offline. Nasi goście mieli także okazję poznać Gdańsk i odwiedzić dwie ważne miejskie instytucje kultury - Gdański Teatr Szekspirowski i Europejskie Centrum Solidarności.

Podczas spotkań uczestnicy wspólnie wypracowali plan dalszej współpracy i z nadzieją na kolejne spotkanie wrócili na swoje uczelnie, by dzielić się inspiracjami z Cultural Staff Week na Uniwersytecie Gdańskim.

Organizatorkami wydarzenia były Barbara Madany i Magdalena Niestoruk z Akademickiego Centrum Kultury UG "Alternator" oraz biuro SEA-EU.

oprac. MJ/ZP, tekst Barbara Madany