Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla prof. Marcina Tomczaka

Prof. Marcin Tomczak, dyrygent i dyrektor artystyczny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego podczas uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023 na Akademii Muzycznej w Gdańsku odebrał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia naukowe.

Nagroda ta jest przyznawana dla zasłużonych postaci świata kultury, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Prof. Marcin Tomczak związany jest z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego od 1992 roku.

- Gratuluję serdecznie Panu Profesorowi! Jestem dumny, że kieruje właśnie naszym uniwersyteckim chórem. Dzieki niemu możemy poznawać niezwykłe dzieła nie tylko muzyki chóralnej, ale też np. zaskakujące i fantastyczne interpretacje muzyki rozrywkowej - powiedział Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

Nagroda dla prof. Marcina Tomczaka

Chór Uniwersytetu Gdańskiego nie tylko uświetnia wszystkie ważne uroczystości akademickie jak np. inauguracje (centralną i wydziałowe) czy święto Uczelni, ale też odnosi sukcesy na scenie krajowej i międzynarodowej. To grupa utalentowanych osób, których łączy pasja muzyczna, Uczelnia i wspólne podróże wraz z chórem do najodleglejszych zakątków świata (jak Chiny czy Peru).

Chór integruje społeczność akademicką UG, ponieważ występują w nim zarówno studenci, jak i pracownicy oraz absolwenci. Najbliższy nabór i przesłuchanie odbędą się 07 i 08 listopada w godzinach 18:30-21:00 na Wydziale Chemii UG (Wita Stwosza 63, Gdańsk).

Panu Profesorowi gratulujemy nagrody!

Prof. Marcin Tomczak  – profesor zwyczajny, chórmistrz, dyrygent, wykładowca Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Prorektor ds. artystycznych i studenckich Akademii Muzycznej w Gdańsku (2005-2012) oraz kierownik Katedry Dyrygentury Chóralnej (2005-2008, 2012-2016).
Od 1992 roku, dyrygent i dyrektor artystyczny Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, z którym zdobył liczne Grand Prix krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych oraz złote medale na olimpiadach chóralnych w Busan (Korea Południowa 2002), Bremie (Niemcy 2004), Xiamen (Chiny 2006), Rydze (Łotwa 2014). Z zespołem odbył liczne tournée koncertowe w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji.
Laureat wielu indywidualnych nagród dyrygenckich (Polska 1999, Korea 2002, Czechy 2005, 2008) – ostatnio na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie (2016), Nagroda dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu.

Wyróżniany za twórczość artystyczną w dziedzinie muzyki, kultury i sztuki, dwukrotnie nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2003,2004), laureat Honorowej Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za twórczość artystyczną w dziedzinie muzyki (2002), laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „ Splendor Gedanensis” (2005, 2012, 2013).
Odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

Inicjator i współrealizator wielu projektów kulturalnych. Pomysłodawca cyklu koncertów „Muzyczne wtorki na Uniwersytecie”, podczas których studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku prezentują swoje umiejętności na scenie teatralnej Uniwersytetu Gdańskiego
Autorytet w dziedzinie muzyki chóralnej, zapraszany do prac Jury krajowych i zagranicznych festiwali i konkursów chóralnych (Grecja, Włochy, Litwa, Słowacja, Macedonia, Rumunia).Od 2007 roku pełni funkcję Dyrektora artystycznego oraz Przewodniczącego Jury Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat Sopot“.

Fot. materiały ACK UG
MNG/ZP