Doktorantka Paulina Siegień laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski minionego roku

Książka "Miasto bajka" autorstwa Pauliny Siegień opowiadająca o Kaliningradzie - mieście niedaleko naszej granicy, powstałym na ruinach Königsbergu, została doceniona przez kapitułę Konkursu Nagrody Conrada oraz publiczność i ogłoszona najlepszym debiutem prozatorskim minionego roku. Uroczystość wręczenia nagrody nastąpiła podczas gali ostatniego dnia Festiwalu Conrada odbywającego się w Krakowie.

 

Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego. Nagrodę literacką za debiut wręczano w tym roku po raz ósmy.

Wśród nominowanych, oprócz doktorantki z Uniwersytetu Gdańskiego, znaleźli się: Monika Drzazgowska za „Szalej” (Wydawnictwo Literackie), Krzysztof Pietrala za „Story Jones” (Meth), Bartosz Sadulski za „Rzeszot” (Książkowe Klimaty), Jaga Słowińska za „Czarnolas” (Korporacja Ha!art).

Książka Pauliny Siegień ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w serii literatury faktu i reportaży: "To miasto na wskroś europejskie. A jednak transformacja dawnej stolicy Prus Wschodnich najpierw w sowiecki, a potem rosyjski Kaliningrad wywołuje dziwny niepokój, uczucie niedopasowania wyczuwalne w samym mieście – zarówno dla mieszkańców, jak i władz, tych lokalnych i tych na Kremlu. Na pierwszy rzut oka to zwykła rosyjska prowincja, może bardziej zakompleksiona, porównująca się chętniej do przedwojennej potęgi i europejskich sąsiadów niż do Moskwy czy Petersburga. Ale równocześnie pod powierzchnią kryje się inne miasto, ni to widmo, ni to chimera" - można przeczytać na stronach wydawnictwa.

Paulina Siegień odebrała statuetkę podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Autorka otrzymała nagrodę finansową, a jej książka będzie promowana na łamach Tygodnika Powszechnego.

 

Festiwal Conrada dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
 
Autorce serdecznie gratulujemy sukcesu!
 

 

Miasto bajka
oprac. MNG/ZP. Fot. Joanna Gałuszka dla kbf