Dialog nauki z biznesem - konferencja z okazji jubileuszu NCBiR

Wpływ innowacji, które powstają w dialogu nauki z biznesem, na konkretne dziedziny życia były tematem wiodącym podczas konferencji z okazji 15-lecia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do udziału w międzynarodowym panelu plenarnym zaproszono Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego.

 

Podczas jubileuszowej konferencji, która odbyła się w dniach 27-28 października 2022 roku prezentowano dotychczasowy dorobek NCBiR w zakresie wspierania polskiego sektora B+R w nowatorskich projektach polskich naukowców i przedsiębiorców. Istotną część konferencji poświęcono współpracy międzynarodowej w zakresie realizacji projektów europejskich w ramach programu Horyzont.

W międzynarodowym panelu uczestniczył Rektor UG prof. Piotr Stepnowski, a dyskutowano między innymi o potrzebie jeszcze większego zainteresowania Polskich naukowców udziałem w programach międzynarodowych.

- Dziś mogę z dumą powiedzieć, że nasza uczelnia staje się niekwestionowanym liderem w skuteczności pozyskiwania projektów w ramach programu Horyzont Europa. Podpisaliśmy już aż 9 umów, w jednym z projektów pełnimy rolę lidera, a kolejnych 37 aplikacji czeka na rozstrzygnięcie – powiedział prof. Piotr Stepnowski. - Zdaję sobie sprawę jak ważne jest nie tylko wspieranie najlepszych i najbardziej efektywnych grup badawczych sięgających po środki europejskie, ale także, a może przede wszystkim wytworzenie sprzyjającego i stymulującego klimatu na uczelni, w którym aplikowanie o granty w konsorcjach międzynarodowych stanie się czymś naturalnym i powszechnym dla większości naszych naukowców.

 Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstało w lipcu 2007 roku jako pierwsza agencja rządowa powołana do realizowania zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Szybko uruchomiono pierwsze konkursy i już w drugim roku działalności przejęto działania związane z udziałem Polski w międzynarodowych projektach badawczych. Kolejne programy i przedsięwzięcia NCBiR obejmują coraz więcej dziedzin gospodarki i nauki oraz wzmacniają współpracę badawczo-rozwojową polskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

 

NCBiR

- Trzeba pamiętać, że w tym przypadku nie chodzi tylko o „inżynierię” projektową, lecz także o wspomaganie naukowców, którzy do tej pory nie współpracowali na szeroką skalę z partnerami z zagranicy – podkreślał podczas panelu Rektor UG. - Na uniwersytecie zdecydowaliśmy, że jeden z prorektorów zajmować się będzie wyłącznie relacjami międzynarodowymi w zakresie wymiany akademickiej, internacjonalizacji kształcenia, współpracy w ramach programu Uniwersytetu Europejskiego i budowaniu strategicznych relacji z uczelniami zagranicznymi.

W ciągu 15 lat  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stało się kluczowym ośrodkiem wspierania i tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych i społecznych, który zarazem buduje ekosystem wiedzy na ich temat. Łączy świat biznesu i nauki, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, których efektem są nowatorskie produkty i usługi.

 

NCBR inicjuje i realizuje przedsięwzięcia przyczyniające się do cywilizacyjnego rozwoju kraju – już nie w pojedynkę, ale w Grupie NCBR, którą poza Centrum tworzą dziś: NCBR+ sp. z o.o., NCBR Investment Fund ASI S.A., IDEAS NCBR i najmłodsza, bo zawiązana w grudniu ub.r. spółka Akces NCBR.

MNG/ZP