Spotkanie władz UG z Ambasadorem Rumunii

Dalszy rozwój współpracy pomiędzy jednostkami Uniwersytetu Gdańskiego a uczelniami rumuńskimi oraz międzynarodowa wymiana studentów i naukowców były głównymi tematami spotkania władz naszej uczelni z Ambasadorem Rumunii panem Cosmin Onisii.

Naukowcy ośmiu wydziałów (Wydział Chemii, Wydział Ekonomiczny, Wydział Filologiczny, Wydział Historyczny, Wydział Oceanografii i Geografii, Wydział Prawa i Administracji  i Wydział Zarządzania) w ramach programu Erasmus+ prowadzą współpracę z badaczami z 11 uczelni w Rumunii, w tym m.in. z Bukaresztu, Timisoary, Oradei, Kluż - Napoka czy Braszowa.

- Współpraca międzynarodowa w naszej uczelni rozwija się dynamicznie. Także z uczelniami w Rumunii. Niektóre projekty realizowane wspólnie przez naszych naukowców z tamtejszymi badaczami są częścią dużych projektów międzynarodowych prowadzonych z naukowcami m.in. z Finlandii i Włoch - podkreśla Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Anna Jurkowska-Zeilder, prof. UG.

W ramach programu Erasmus w ubiegłym roku wyjechało na uczelnie rumuńskie sześciu studentów UG (z W. Zarządzania, WOiG, WNS, W. Filologicznego - Inst. Badań nad Kulturą, W. Chemii), a jedenastu tamtejszych studentów przyjechało na naszą uczelnię. Podobną liczbę wyjazdów do Rumunii odnotowaliśmy w grupie nauczycieli akademickich i pracowników administracji.

Dynamiczny rozwój współpracy międzynarodowej w Uniwersytecie Gdańskim, nasza pozycja lidera w krajowym Programie Erasmus, zaowocowały powołaniem przy Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia, której w latach 2023-24 przewodniczyć będzie Prorektor prof. UG Anna Jurkowska - Zeidler.

MNG, fot. Alan Stocki/Zespół Prasowy UG