Fantasy, poezja i postmoderna - nowy numer studenckiego Almanaxu 

Grafika

Opowiadania, fraszki i reportaże to wszystko znajdziemy w najnowszym numerze almanachu twórczości studenckiej pt. “Almanax”. Na nowy rok akademicki 2022/2023 redakcja proponuje czytelnikom m.in. historię kobiety, która sama przemierzyła dziesiątki tysięcy kilometrów, czy postmodernistyczny utwór o dokonaniu apostazji. “Almanax” to świetna okazja, aby docenić talenty literackie i fotograficzne społeczności akademickiej naszej, ale też innych uczelni.

Pierwszy numer twórczości studenckiej Almanax pojawił się wiosną 2021 roku. Od tego czasu Koło Naukowe Teoretyków Literatury UG regularnie zbiera i opracowuje teksty literackie studentów oraz studentek polskich uczelni. - Od pierwszej odsłony cyklu udało nam się wypuścić jeszcze sześć kolejnych numerów, w tym trzy zeszyty specjalne (Fantasy, Halloween, oraz ostatni – poświęcony Ukrainie). Poszerzyliśmy również zasięg autorów i odbiorców – aktualnie cieszymy się stałą ekspozyturą poznańską, za niedługo być może także krakowską - mówi Marysia Wrzeszcz, redaktorka działu poezji.

Almanax to także zdjęcie, fot. Kacper Buńkowski. 

Almanax to także zdjęcia, fot. Kacper Buńkowski. 

Światło dzienne ujrzało już siedem numerów Almanaxu, cztery z nich należą do głównej serii cyklu powiązanej z porami roku. Znajdziemy w nich stałe sekcje poświęcone twórczości postmodernistycznej, fantasy, czy poezji. Jednocześnie redakcja nieustannie eksperymentuje z kształtem i treścią zeszytów, dzięki czemu poza bardziej tradycyjnymi formami czytelnicy serii znajdą w nich też reportaże, scenariusze, eseje oraz kolaże.

Jedną z najnowszych inicjatyw redakcji Almanaxu jest utworzenie nowego działu przeznaczonego na twórczość uzdolnionych licealistów. - Z racji tego, że zyskałam przyjemność sprawowania nad nim opieki, szczególnie zachęcam, by namawiać młodszych do nadsyłania swoich prac już teraz! - zaprasza Marysia Wrzeszcz. 

W najświeższym wydaniu znajdziemy m.in. wiersze w języku ukraińskim i polskim, scenariusz na podstawie opowiadania “Roog”  Phillipa K. Dicka, czy historie o buncie zwierząt. Numer zamknięto 31 października 2022 roku, swoje propozycje do nowego zeszytu można przesyłać na adres: almanax.redakcja@gmail.com. Wszystkie informacje o Almanaxie można znaleźć na stronie Koła Naukowego Teoretyków Literatury oraz na Facebooku cyklu. 

Fragmenty twórczości nr 2022/2 lato: 

Paulina Mocka 

Samodzielne podróżowanie oczyma kobiety

“Gdybyś teraz zapytała mnie, czy pojadę sama autostopem do Szczecina, to już wtedy bym się zestresowała, a co dopiero mówić o fakcie, że za trzy tygodnie lecę do Afryki!” - opowieść o kobiecie, która samodzielnie przemierzyła dziesiątki tysięcy kilometrów po świecie. Na co dzień mierzy się z własnymi lękami, którymi nas, kobiety, się zaraża.

Czy naprawdę należy bać się świata? 

 

Michalina Janas

dziewanna

tak jak pory roku 

czekasz aż zapomnę co to ciepło

żeby nadeszła zima 

potem zapominam co to zimno

tylko na czas następnego lata 

a pomiędzy tymi stanami

nie potrafię opisać co się dzieje

poza pulsacyjnym traceniem liści

i odradzają się żywą nadzieją 

ale to chwilowe rzeczy nieważne.

 

Fragment *** [Uśmiecham się?] Malwiny Prusinowskiej

Poddani uwielbiają rodzinę królewską, a możliwość zobaczenia nas z bliska sprawia, że tracą zmysły. Tego chciał ojciec i cała jego rada, dążą do tego od lat. Ludzie zapatrzeni we własnego władcę jak w obrazek, są łatwiejsi do sprawowania kontroli. Według mnie to totalne szaleństwo, bo na nic się to zda, gdy wróg przedrze się przez nasze granice i zaatakuje mieszkańców. Król, którego tak wielbią, nie przyjdzie im na ratunek. 

 

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG