Studenci za i przed kamerą. Zapraszamy na festiwal filmowy Cinerama 

Studenci i studentki wyrażają się artystycznie na wiele sposobów. Jedni z nich piszą, publikując np. w zbiorze twórczości studenckiej Almanax, a inni kręcą filmy, które zaprezentowane zostaną już  17 i 18 listopada w auli Biblioteki UG podczas szóstej edycji festiwalu Cinerama. 

- Tegoroczna edycja jest wyjątkowa. Festiwal zmienia bowiem formułę. Porzucając dotychczasową tematykę nowomedialności otworzyliśmy wydarzenie na wszystkie niezależne filmy studenckie - piszą organizatorzy wydarzenia. 

Kadr z filmu „Króliki” Adrianny Zielonki. 

Kadr z filmu „Króliki” Adrianny Zielonki. 

Cineramę organizuje Centrum Filmowe im. Andrzeja Wajdy UG, studenci Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz Produkcji Form Audiowizualnych UG, jednak wydarzenie nie jest ograniczone tylko dla społeczności akademickiej naszej uczelni. W tym roku organizatorzy zakwalifikowali do konkursu 40 filmów pochodzących m.in. z  Krakowa i Łodzi. Wśród dopuszczonych do rywalizacji znajdują się formy długie i krótkie, dokumenty, fabuły oraz eksperymenty. Oto niektóre z nich:

Pixelman jednym pstryknięciem panuje nad wszelkimi przedmiotami, ale czy świat da się uporządkować? - „PIXELMAN” - reż. Adam Pliszka, Julia Jaros, Bernard Kiedrowicz, Marta Zaparucha

Animacja na motywach opowiadania Julio Cortazara. -Króliki”, reż. Adrianna Zielonka

Debiutancki dokument osobisty, który powstał w domowych warunkach. Intymna i szczera rozmowa z młodym mężczyzną i jego najbliższymi. Jak czują się rodzice, babcia, rodzeństwo, kiedy bliska im osoba robi przed nimi coming out? Historia codziennego życia osób transpłciowych. - “PronoMen”, reż. Igor Król

Wyselekcjonowane filmy zostaną zaprezentowane w pięciu blokach, jednak w programie festiwalu znajdują się jeszcze dodatkowe atrakcje. Pierwszego dnia festiwalu o 18:20 na temat kina kultu porozmawiają organizatorzy Octopus Film Festival Krystian Kujda oraz dr Grzegorz Fortuna. A na ostateczne wyniki uczestnicy Cineramy będą mogli poczekać w towarzystwie stand-uperów Natana Macieja Milaszewskiego i Tomasza Waberskiego.

Na koniec wydarzenia jury w składzie: Kamil Bryl, ania włodarska (pisownia na prośbę jurorki) oraz Marta Maciejewska wręczy złotą, srebrną oraz brązową kasetą twórcom najlepszych filmów. O laureacie czarnej kastety zadecyduje publiczność za pomocą kart do głosowania rozdawanych przed pokazami konkursowymi. 

Więcej o festiwalu. 

Program
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG