Rektor prof. Piotr Stepnowski dla Perspektyw: Przygotujmy się do odbudowy Ukrainy

Dzisiaj kluczowa staje się kwestia, jak nadal mądrze pomagać Ukrainie, by polskie uniwersytety odegrały strategiczną rolę w odbudowie jej systemu szkolnictwa wyższego. To ogromna szansa na prawdziwe pojednanie pomiędzy naszymi krajami, na bazie już zaistniałego w ostatnich miesiącach ogromnego kapitału dobra.

Specjalnie dla Newslettera Akademickiego o działaniach prowadzonych przez Uniwersytet Gdański na rzecz Ukrainy opowiada prof. dr hab. Piotr Stepnowski, rektor UG.

Uczelnia bardzo dobrze zaadresowała większość wyzwań, przed jakimi stanęliśmy po 24 lutego 2022 r. w zakresie wsparcia dla Ukrainy i dla uchodźców. Nasi studenci i pracownicy zorganizowali akcję pomocową błyskawicznie. Prowadziliśmy wiele działań na rzecz uchodźców z Ukrainy: były to zbiórki rzeczowe i pieniężne, kiermasze, pomoc w organizacji życia w Trójmieście dla obywateli Ukrainy, zajęcia dla dzieci i dorosłych, pomoc psychologiczna i materialna, którą objęliśmy również studentów z Ukrainy już u nas studiujących, przyjmowanie uchodźców w prywatnych domach itp.

Fot. Alan Stocki
Perspektywy