Trwają największe zawody umiejętności branżowych w Polsce - Worldskills Poland 2022

Dla zwycięzców? Możliwość reprezentacji Polski na poziomie europejskim, a nawet światowym. W halach AmberExpo trwają zawody umiejętności branżowych Worldskills Poland 2022. W 22 konkurencjach biorą udział zawodnicy z całej Polski. 23 listopada podczas debaty otwierającej wydarzenie o roli uczelni w rozwoju szkolnictwa zawodowego opowiadał Rektor UG prof. dr hab. Piotr Stepnowski. 

Rektor UG

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski

- Jeżeli w danej branży zawodowej funkcjonują wysokie technologie, to jako Uniwersytet Gdański czujemy, że naszą misją jest wspierać ten sektor ekspercko. Na naszej uczelni kwalifikacje zdobywają także przyszli nauczyciele szkół zawodowych - mówił Rektor. -  Jednak jest to wymiana dwustronna. Uniwersytety uczą się od szkolnictwa zawodowego, szczególnie takiego, które widzimy na Worldskills Poland - nowoczesnego i otwartego na wyzwania. 

Konkurencja

Tysiące, widzów, ekspertów i mentorów zebrało się w Amber Expo, aby obserwować rywalizacje. Spośród ponad dwustu zawodników wyłonieni zostaną najlepsi, którzy w przyszłym roku będą reprezentować Polskę w konkursie europejskim - Euroskills albo światowym - Worldskills. Młodzi rzemieślnicy zmagają się z różnymi zadaniami, o których treści mogą się dowiedzieć nawet tego samego dnia. - W tym roku przygotowaliśmy zadania niespodzianki, które wyjawimy dopiero przed rozpoczęciem konkurencji. W wykonanych pracach oceniamy m.in. kolorystykę, kompozycję i kreatywność - tłumaczy Karolina Ładyżyńska-Skrzypek, główny ekspert w konkurencji florystyka. 

Trzydniowa rywalizacja rozpoczęła się 23 listopada. - Braliśmy udział w pierwszej edycji Worldskills Poland. To niesamowite jak przez te kilka lat ta inicjatywa się rozwinęła - powiedziała na otwarciu wydarzenia Laurence Gates, dyrektor generalna WorldSkills Europe. 

 Magdalena Polaszek

Magdalena Polaszek

Poza 22 konkurencjami na halach AmberExpo można było przejrzeć różne oferty szkolnictwa od techników po szkoły wyższe. Na wydarzeniu nie zabrakło Uczelni Fahrenheita. - Obecnie staram się być tu i teraz, skupiam się na Worldskillsach i zobaczę, co mi przyniesie przyszłość. Na pewno zostanę na studiach. Myślę o Uniwersytecie Gdańskim. Jestem humanistką, więc może wybiorę jakiś kierunek na Wydziale Filologicznym - mówi Magdalena Polaszek, uczennica Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni oraz zawodniczka w konkurencji Obsługa gości hotelowych Worldskills Poland 2022.

Zwycięzcy polskich eliminacji zostaną ogłoszeni wieczorem 25 listopada. Na wybranych czeka sprawdzenie swoich umiejętności wśród najlepszych z całego świata, czy Europy. Niektórzy z nich za rok powrócą do Gdańska, gdzie odbędzie się konkurs Euroskills 2023.

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG