Orkiestra w służbie Agenta Jej Królewskiej Mości czyli koncert symfoniczny z muzyką filmową z "Bondów"

W 2022 roku mija 60 rocznica od emisji pierwszego filmu o Jamesie Bondzie. Od 1962 r. widzowie na całym świecie obejrzeli aż 25 filmów o przygodach Agenta 0007 w służbie Jej Królewskiej Mości. Liczna obecność w Sali Teatralnej im. prof. Jerzego Limona w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego podczas koncertu Orkiestry Akademickiej i Studia Wokalnego Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego świadczy tym, że również muzyka z tej serii cieszy się popularnością.

W służbie symfonicznych dźwięków na Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego działała Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, która gości na scenie już 14 lat oraz artyści ze Studia Wokalnego UWM. 28 listopada od godziny 19:00 fani serii przedstawiającej losy Agenta 007 mogli spotkać się, aby muzycznie uczcić 60 lat z kultową postacią jaką jest James Bond. Jest to pierwszy projekt  w którym orkiestra UWM gra w składzie symfonicznym wzbogacona o instrumenty smyczkowe, które widzowie przywitali ogromnymi brawami.

Bond symfonicznie

Podczas koncertu wybrzmiało aż 10 kompozycji ze znanej serii filmów o Agencie 007, m.in. oscarowe piosenki "No Time To Die" oraz ‘’Skyfall’’, ale również ‘’For Your Eyes Only", ‘’Live And Let Die" czy ‘’James Bond Theme’’. Za solowe partie wokalne odpowiadały czarujące głosem Patrycja Rogalska, Diana Oleszczak, Zuzanna Łydzińska, Gabriela Żołądek, Aleksandra Bonus, Wiktoria Malinowska, Martyna Prusinowska, którym towarzyszyły chórki. Koncertem dyrygował Rafał Krauze, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz opiekun Orkiestry Akademickiej UWM w Olsztynie. Za przygotowanie wokalne odpowiadała mgr Urszula Borejszo, a za aranżacją utworów stał Tomasz Szymuś.

Podczas koncertu widownia mogła dowiedzieć się wielu ciekawostek zza kulis powstawania sagi o Bondzie, m.in o panicznej fobii dotyczącej pająków, która dotknęła aktora Seana Connery’ego – pierwszego odtwórcy roli szpiega. Widzowie usłyszeli również o odrzuconej propozycji wyreżyserowania jednego z filmów przez Stevena Spielberga oraz, że pierwszy film o agencie posiadał budżet w wysokości 1 miliona dolarów, natomiast ostatnia ekranizacja z 2021 roku przekroczyła go o 250 milionów.

Wizualizacje wyświetlane na ekranie zawierały zwiastuny filmów, które można było oglądać podczas słuchania koncertu. Piękne kadry potęgowały muzyczne doznania, budując niesamowity klimat koncertu.

Bond symfonicznie

Ciekawe informacje dotyczące filmu, zachwycające oko wizualizacje, polifonia instrumentów scenicznych i magicznych głosów solistek nie były jedynymi atrakcjami koncertu symfonicznego. Przed drzwiami Sali Teatralnej stał również kartonowy Daniel Craig z którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Orkiestra Akademicka oraz Studio Wokalne Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego pokazali, że studencka społeczność może tworzyć kulturę na najwyższym poziomie, nawet w służbie Jej Królewskiej Mości.  

Fot. Maciej Wróblewski
Kaja Kuskowska, studentka filologii polskiej, spec. dziennikarstwo (tekst i fot. w tekście)