„Wirusolodzy mówią o walce z zarazą” – książka Miry Suchodolskiej

W wydanej niedawno książce autorstwa Miry Suchodolskiej pt. „Wirusolodzy mówią o walce z zarazą” można znaleźć rozmowy ze znanymi polskimi wirusologami nt. obecnej wiedzy o koronawirusie, innych niebezpiecznych wirusach oraz pandemiach. Pierwszy rozdział poświęcony jest wizycie w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Książka jest zbiorem rozmów z najwybitniejszymi polskimi wirusologami, wśród których znalazła się m.in. prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów UG, członek zespołu doradczego do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, powołanym przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W książce można znaleźć informacje m.in. o tym, co wirusolodzy już dziś wiedzą o koronawirusie, które wirusy są najbardziej niebezpieczne, dlaczego co jakiś czas wybuchają epidemie i czy można ich uniknąć. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa „Czerwone i Czarne”.

Wirusologia molekularna w Gdańsku

Wirusologia molekularna jest dziedziną rozwijaną w Gdańsku przez ponad 25 lat, od początku powstania Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, a naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego mają w tym zakresie osiągnięcia na skalę światową. W tym czasie zrealizowano ponad 30 projektów z dziedziny wirusologii, finansowanych z polskich i międzynarodowych grantów zdobywanych przez naukowców z Wydziału. Prace prowadzone były m.in. nad wirusami grypy, herpeswirusami, wirusami zapalenia wątroby typu B, C i D, wirusem Zika.

W ostatnim czasie dr Łukasz Rąbalski z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta. Dane zostały opublikowanie w międzynarodowej bazie danych GISAID i udostępnione wszystkim naukowcom zajmującym się badaniem zmienności wirusa.

Prof. Krzysztof Bielawski kieruje Zakładem Diagnostyki Molekularnej, który od lat zajmuje się z kolei zagadnieniami zmienności genetycznej i lekooporności wirusów zapalenia wątroby typu B (HBV) i typu C (HCV).

Laboratoria Uniwersytetu Gdańskiego, dzięki uzyskanym licznym polskim i międzynarodowym grantom naukowym, są wyposażone w wysokiej klasy sprzęt i przystosowane do hodowli wszystkich typów komórek. Zespoły naukowe mają unikatowe doświadczenie i umiejętności w zaawansowanych technikach wirusologicznych. Laboratoria są też przystosowane do pracy z wirusami patogennymi. Badacze pracują w podwyższonym systemie bezpieczeństwa BSL 2 (dwa laboratoria) z możliwością przejścia w tryb BSL 3 (najwyższy to BSL 4).

Biuro Rzecznika Prasowego