ULUB dla komercjalizacji badań laboratoryjnych

W Uniwersytecie Gdańskim powstało Uniwersyteckie Laboratorium Usług Badawczych (ULUB). Jego zadaniem będzie koordynowanie działań związanych ze świadczeniem odpłatnych usług w laboratoriach uczelni.

Powołanie Uniwersyteckiego Laboratorium Usług Badawczych zaopiniował pozytywne Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu 08 grudnia 2022. Przedstawiając projekt i cel powołania jednostki Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski wyjaśniał: - Posiadamy trzy duże, nowoczesne kompleksy laboratoriów mogących prowadzić analizy i pomiary na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Są one zlokalizowane Wydziale Chemii, Wydziale Biologii oraz Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Od początku kadencji zabiegaliśmy zarówno w Ministerstwie finansów jak i Ministerstwie rozwoju i technologii o uwolnienie tej infrastruktury z ograniczeń jej komercyjnego wykorzystania. W końcu to się udało, a uczelnia przygotowuje obecnie zasady prowadzenia takiej działalności w tych budynkach. Dodatkowo, zarówno na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki, jak i Wydziale Oceanografii i Geografii, w nieco starszych budynkach, zlokalizowane są także świetnie wyposażone laboratoria mogące świadczyć odpłatne usługi.  

Nowoczesna infrastruktura budynków eksperymentalnych została w pełni sfinansowana ze środków unijnych, co oznacza, że po zliberalizowaniu ograniczeń można w niej prowadzić działalność komercyjną na powierzchni nie przekraczającej 20% całego budynku. Wymaga to zatem wdrożenia odpowiednich procedur ewidencjonowania i rozliczania tak wykorzystywanej powierzchni budynków.

- Należy również rozważnie dysponować takimi zleceniami, zwłaszcza że nie chcemy, żeby ewentualne komercyjne działania zaburzały badania prowadzone tam przez naszych naukowców. Musimy umiejętnie połączyć działania mogące przynieść wymierne korzyści i pomóc finansować badania w naszej uczelni z tym, co jest w niej priorytetem czyli z prowadzeniem badań – tłumaczy Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Przygotowanie koncepcji, nadzór i koordynowanie prac w Uniwersyteckim Laboratorium Usług Badawczych Rektor powierzył prof. dr hab. Mariuszowi Makowskiemu z Wydziału Chemii.

- Prof. Makowski jest doświadczonym naukowcem, na co dzień wykorzystuje w swojej  pracy infrastrukturę pomiarową nie tylko na swoim wydziale. Był także prodziekanem, a później dziekanem, zatem zna dobrze uczelnię także od strony administracyjnej. Jestem pewien, że doskonale będzie umiał znaleźć „złoty środek” pozwalający realizować założenia działania ULUB – dodaje Rektor prof. Piotr Stepnowski.

Z działań Uniwersyteckiego Laboratorium Usług Badawczych wyłączony jest statek r/v Oceanograf, ponieważ działania związane z komercyjnym udostępnianiem tej jednostki badawczej podlegają Biuru Armatora a nad realizacją zadań badawczych czuwają naukowcy z Wydziału Oceanografii i Geografii.

 

ULUB
Magdalena Nieczuja - Goniszewska, rzecznik prasowy UG; Fot. Agnieszka Beck/Zespół Promocji UG