O migracjach i celach zrównoważonego rozwoju. Nowe Lekcje UG!

W 2020 migranci stanowili aż 3,6% populacji świata, w ciągu 48 lat populacja kręgowców spadła o 69%. Skąd te informacje? Z lekcji UG oczywiście! Zapraszamy do obejrzenia nowych wykładów popularnonaukowych przygotowanych w ramach współpracy z SAUR Neptun Gdańsk.

Pierwszy z nich pt. „Dlaczego ludzie migrują?” prowadzi dr Elżbieta Czapka z Instytutu Socjologii UG. Dowiemy się z niego, w jaki sposób przemieszczanie się milionów ludzi między granicami państw wpływa na cele zrównoważonego rozwoju. Socjolożka odniesie się w szczególności do celu 10. - mniej nierówności, 13. - działania w dziedzinie klimatu oraz 16. - pokój sprawiedliwość i silne instytucje. 

O Agendzie 2030 ustanowionej przez ONZ w 2015 r. szerzej opowie autor drugiego wykładu dr Dawid Weisbrodt. Lekcja pt. „Cele zrównoważonego rozwoju w kontekście działań na rzecz przeciwdziałania współczesnemu kryzysowi ekologicznemu” dotyczy postępów i regresu ludzkości w osiąganiu 17 celów zrównoważonego rozwoju. Geograf z Zakładu Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu wyjaśnia m.in. czemu 1950 r. można nazwać początkiem nowej epoki - antropocenu oraz dlaczego trudno nam wziąć na poważnie problemy, których skutki zobaczymy dopiero za kilka lub kilkadziesiąt lat. 

SNG
Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG