Wesprzyj foczy szpitalik. Ruszyła zbiórka Stacji Morskiej UG w Helu

Foka

Więcej miejsc i lepszą opiekę chcą zapewnić foczym szczeniętom pracownicy Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Jednostka obecnie prowadzi zbiórkę na rozwój Ośrodka Rehabilitacji Fok, gdzie co roku trafia coraz więcej pacjentów. W planach jest zakup i budowa nowych izolatek zewnętrznych.

- Takie foki muszą spędzić u nas miesiąc, może dwa, aby dojść do siebie i móc spokojnie powrócić na wolność - opowiada Katarzyna Kucharska opiekunka dzikich zwierząt w Stacji Morskiej im. Krzysztofa Skóry IO UG. - Te maluchy najczęściej trafiają do nas przez odwodnienie i wychudzenie. Spotykamy też foczki, które za wcześnie odłączyły się od matki, nadal mają na sobie meszek płodowy lanugo. 

W 2022 roku do Ośrodka Rehabilitacji trafiły osiemdziesiąt dwie foki, najwięcej w historii jednostki. W tym roku pracownicy Stacji spodziewają się dziesiątek kolejnych pacjentów. Dlatego zdecydowali się na wybudowanie dwóch dodatkowych izolatek zewnętrznych. Na ten cel potrzebują 78 904,5 zł.

Do 14 lutego trwa także nabór wolontariuszy i wolontariuszek do ośrodka rehabilitacji fok. 

Do 14 lutego trwa także nabór wolontariuszy i wolontariuszek do ośrodka rehabilitacji fok. 

Wsparcie zagrożonej foki szarej jest obecnie niezwykle ważne. Gatunek ten dopiero od niedawna zaczął się odradzać, choć zwiększająca się liczba pacjentów w fokarium może mieć także inne przyczyny. - Populacja się rozrasta, ale jako potencjalnej przyczyny nie wykluczamy zmian klimatycznych i kwestii antropogenicznych - dodaje Katarzyna Kucharska.

To właśnie na przełomie lutego i marca foki szare rozmnażają się na brzegu, jak i na lodzie. Ciąża samic trwa 11,5 miesiąca, więc rok później o podobnej porze na świat przychodzą młode szczenięta. Małe foczki przybierają  na wadze średnio 1,5 kg dziennie. (źr. https://hel.ug.edu.pl/edukacja/o-gatunkach/foka-szara/)

Zbiórka zorganizowana przez Stację Morską im. Krzysztofa Skóry w Helu i Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego ruszyła w serwisie ratujemyzwierzaki.pl i potrwa do 31 maja 2023.

Foka Szara

Młoda foka. Foto: K.E.Skóra

Marcel Jakubowski/ Zespół Prasowy UG