“Na kruchym lodzie”- książka autorstwa Profesora Lecha Stempniewicza

okładka

Okładka

Książka pt. "Na kruchym lodzie”, autorstwa Profesora Lecha Stempniewicza, to historia bliskich spotkań z niedźwiedziami polarnymi i nie tylko. Znajdziemy w niej także opowieści o fokach, pingwinach i wielu innych gatunkach, których ścieżki przecinają się ze ścieżkami niedźwiedzi. 

Profesor Stempniewicz od prawie 50 lat zajmuje się badaniami ekosystemów polarnych, opublikował wiele prac naukowych dotyczących tych ekosystemów i jest niekwestionowanym ekspertem w tematyce polarnej. Niedawno ukazała się jego pierwsza popularno-naukowa książka, która opisuje te badania, a także specyfikę ekosystemów polarnych. 

"Autor w ciekawy sposób, z pewną dozą humoru, opisuje arktyczną przyrodę, a zwłaszcza niedźwiedzie polarne. Ale nie tylko o tym jest ta książka. Zwraca uwagę na konsekwencje ocieplenia klimatu, które jest już przecież tak namacalne. Pokazuje, jak wszystko się ze sobą łączy; że jeden element ma wpływ na drugi. Zachęcam do lektury, bo ludziom brak świadomości na temat tego, jak blisko jesteśmy katastrofy, jak wiele wspaniałych gatunków jest na wymarciu, w tym jeden z moich ulubionych - właśnie niedźwiedź polarny. Zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy i wyrobienia własnej opinii na ten temat" - recenzuje Marek Kamiński - polarnik, podróżnik, innowator i filozof, w ciągu roku zdobył oba bieguny Ziemi, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

"W opowieści Profesora przeszłość wraz z reminiscencjami polskich wypraw polarnych miesza się ze współczesnym wielogłosem zimnej i niegościnnej, ale przecież tak tętniącej życiem Arktyki ― obszaru, który ze swoimi mieszkańcami doświadcza coraz szybciej zachodzących zmian, w tym klimatycznych. Wędrujemy przez ten świat razem z niedźwiedziem polarnym, głównym bohaterem historii, co w połączeniu z narracją Autora, który poświęcił kilkadziesiąt lat życia badaniom ekosystemów polarnych, uświadamia nam nasze miejsce na kartach historii Ziemi. Miejsce, o które warto i trzeba dbać" - czytamy w recenzji Dagmary Bożek - autorki książek o tematyce polarnej, polarniczki i tłumaczki.

Dodano przez: EMW/Zespół Prasowy UG