Rusza II edycja konkursu "DETEKTOR" - sprawdź się jako fact-checker!

Jesteś studentem, który pasjonuje się tematem fałszywych treści i dezinformacji w mediach społecznościowych? Trafiłeś w dobre miejsce, ponieważ rusza II edycja akademickiego konkursu fact-checkingowego „DETEKTOR”. To wydarzenie kierowane do studentów z całej Polski!

- Problem fałszywych informacji jest dziś ogromny i samo konfrontowanie ich z suchymi faktami nie zawsze wystarcza. Właśnie dlatego w ramach konkursu szukamy osób, które będą potrafiły rozprawić się z fake newsami w sposób kreatywny i skuteczny - mówi Adam Majchrzak, koordynator konkursu.  

Rozważania nad problemem fałszywych informacji trwają od lat; w 1968 roku Stanisław Lem w powieści „Głos Pana” pytał: „co zrobić tam, gdzie doniosły fakt ginie w powodzi falsyfikatów, a głos prawdy zagłuszony zostaje niesamowitą wrzawą…?”. To właśnie poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest najważniejszym celem konkursu „DETEKTOR”, który od 2022 roku organizuje Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Aby wziąć udział w fact-checkingowym konkursie „DETEKTOR” należy:

  • wcielić się w rolę łowcy fałszywych informacji i znaleźć dowolnego fake newsa w mediach społecznościowych;
  • przygotować kreatywną pracę konkursową, w której dokonasz weryfikacji znalezionego fake newsa w dowolny sposób.

Czy będzie to poruszający artykuł? A może edukacyjny podcast lub kreatywna grafika? Ogranicza cię jedynie wyobraźnia! Gotową pracę należy przesłać przez formularz dostępny pod adresem: https://tinyurl.com/formularz-detektorFormularz pozostaje otwarty do 15.03.2023. Twórcy najlepszych prac zakwalifikują się do etapu finałowego, w którym poznają specjalne techniki weryfikacji fałszywych informacji, a następnie 03.04.2023 zmierzą się z 10 finałowymi zadaniami dot. analizy dezinformacji w sieci.

W zeszłym roku studenci przygotowali autorskie filmy, w których rozprawiali się z fałszywymi informacjami na temat dezinformacji dot. wojny. Wierzę, że w tym roku uczestnicy wykażą się równie podobną, a nawet większą kreatywnością - zachęca Adam Majchrzak. 

Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody! Najlepszy fact-checker spośród wybranych otrzyma możliwość odbycia wakacyjnego stażu w Stowarzyszeniu Demagog -  u głównego patrona wydarzenia i pierwszej polskiej organizacji fact-checkingowej, która analizuje wypowiedzi polityków i walczy z nieprawdziwymi informacjami w mediach społecznościowych. Więcej na temat nagród znajdziesz na facebookowej stronie wydarzenia (tutaj).

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym patronatem JM rektora UG prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego oraz patronatem Stowarzyszenia DemagogPolskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (PTKS)Komisji Europejskiej w PolscePolskiej Akademii NaukKrajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT)The Central European Digital Media Observatory (CEDMO)Google News InitiativeCyberDefence24 i Projektu Pulsar.

W składzie kapituły tegorocznej edycji zasiądą prof. Małgorzata Łosiewicz (Uniwersytet Gdański), prof. Iwona Hofman (PTKS i PAN), prof. Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS i CEDMO), dr Aleksandra Monkos (Stowarzyszenie Demagog), Bartosz Zadura (Komisja Europejska w Polsce), Daniel Rząsa (Google News Lab), Karol Jałochowski (Projekt Pulsar) oraz Adam Majchrzak (Uniwersytet Gdański i Stowarzyszenie Demagog).

Nagrody: 

MIEJSCE I – płatny wakacyjny staż w formule zdalnej w redakcji weryfikującej fakty Demagog wraz z mentoringiem doświadczonego fact-checkera.

MIEJSCE II – wakacyjne praktyki w formule zdalnej w redakcji portalu popularnonaukowego Pulsar.

MIEJSCE III – wizyta studyjna w Brukseli zaoferowana przez Komisja Europejska w Polsce.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/detektor.konkurs

Regulamin konkursu:

https://tinyurl.com/regulamin-detektor

DT
Adam Majchrzak