Osiem europejskich instytucji otrzymało ponad trzy miliony euro na projekt ERA-SHUTTLE z programu Horyzont Europa. Wśród nich aż trzy uczelnie z sojuszu SEA-EU: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Splicie(koordynator projektu) oraz Uniwersytet Maltański. Inicjatywa wesprze rozwój kariery innowatorów i współpracę międzysektorową.
Dysproporcje w potencjale badawczym i innowacyjnym między poszczególnymi państwami utrudniają wzrost potencjału badawczego Unii Europejskiej. Aby osiągnąć pozycję światowego lidera w dziedzinie badań i innowacji, Unia Europejska musi pielęgnować silniejsze powiązania między różnymi podmiotami zajmującymi się badaniami i innowacjami (B+I), zwiększać potencjał naukowy i wykorzystanie wyników badań, w szczególności w krajach o niskiej wydajności B+I. Konkurs ERA Talents ma na celu zwiększenie interoperacyjności karier i możliwości zatrudnienia talentów w obszarze B+I w różnych sektorach.
Projekt ERA_SHUTLLE (Accelerating ERA by Sharing Unique Talents for healThy Life and Environment) tworzący międzysektorowe ramy współpracy dla badaczy, innowatorów i innych talentów w instytucjach naukowych i pozaakademickich przyczyni się do opracowania innowacyjnych rozwiązań dla współczesnych wyzwań w zakresie zdrowia i środowiska. Głównym celem projektu ERA_SHUTTLE jest wspieranie potencjału badawczo-rozwojowego w Europejskiej Przestrzeni Badawczej z korzyścią dla uczestniczących w projekcie krajów o niższej wydajności B+I, tj. w tym przypadku Polski, Chorwacji i Malty. Zostanie to osiągnięte poprzez wzmocnienie zdolności wsparcia B+I, pobudzenie współpracy oraz wdrożenie międzysektorowych eksperymentów w zakresie waloryzacji wiedzy i cyrkulacji talentów. Działanie to zostało opracowane przez wiodące uniwersytety z krajów o niższej wydajności B+I (Uniwersytet Gdański, Uniwersytet w Splicie, Uniwersytet Maltański) oraz silne instytucje i stowarzyszenia pozaakademickie z krajów charakteryzujących się wysoką wydajnością B+I (Steinbeis Wissens- und Transfer GmBH, CERIC-ERIC i ASTP). Ponadto, wsparcie zapewniają doświadczeni partnerzy specjalizujący się w planowaniu rozwoju kariery, szkoleń i ułatwiania interakcji między środowiskiem akademickim i pozaakademickim (AcrossLimits Ltd. i Schiller&Mertens GbR).
Partnerzy projektu rozwiną niezbędne zdolności z zakresu B+I i skorzystają z wymiany wiedzy oraz zasobów partnerów. Projekt wspiera potrzeby na styku sektorów akademickiego i przemysłu poprzez wzajemne inspirowanie się rozwiązaniami na pokonanie barier utrudniających współpracę oraz niskiego poziomu waloryzacji badań. W ramach projektu nastąpi identyfikacja mocnych i słabych strony instytucji badawczych oraz ulepszenie dostępu, integracji i wykorzystania zasobów - zarówno aparatury badawczej jak i wiedzy, poprawa warunków prowadzenia badań naukowych, rozwój możliwości kształtowania kariery pracowników w taki sposób, aby przyciągnąć i zatrzymać osoby o największym potencjale - najlepsze talenty - w krajach rozwijających się w zakresie B+I oraz wdrożenie mobilności międzysektorowej. "Działania ERA_SHUTTLE będą kierowane zarówno do naukowców jak również do kadry wspierającej prowadzenie badań naukowych. Takie osoby wnoszą istotny wkład w działalność badawczą: towarzyszą naukowcom przez cały cykl badawczy, od poszukiwania finansowania i zapewnienia wsparcia administracyjnego i technicznego dla sprawnej realizacji projektów badawczych po działania na rzecz maksymalnego wykorzystanie wyników badań w praktyce. Potencjał wsparcia w zakresie B+I odgrywa zatem integralną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu B+I” - mówi Izabela Raszczyk, MBA, kierownik projektu w UG.
- Różnorodny, międzysektorowy przepływ naukowców, innowatorów i innych talentów wraz z zapewnionym mechanizmem powrotu do krajów o niższej wydajności B+I będzie sprzyjać innowacjom, ale także poprawi perspektywy uczestników przedsięwzięcia - zarówno na poziomie indywidualnym osób biorących udział w projekcie jak również na poziomie całej organizacji. Ponadto bardzo cieszy fakt, że współpraca z partnerami SEA-EU rozwija się dynamicznie, również przy udziale nowych partnerów spoza sieci naszego Uniwersytetu Europejskiego.” – ocenia dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prorektor ds. Współpracy i Rozwoju.
Koordynatorem projektu ERA-SHUTTLE jest Uniwersytet w Splicie (Chorwacja), a realizacja następuje wraz z siedmioma partnerami: Uniwersytetem Gdańskim (Polska), Uniwersytetem Maltańskim (Malta), Steinbeis Wissens- und Transfer GmBH (Niemcy), Central European Research Infrastructure Consortium (Włochy), Association for Knowledge Transfer Professionals (Niederlandy), Schiller&Mertens GbR (Niemcy) oraz AcrossLimits Ltd. (Malta). Realizację zaplanowano na okres 4 lat. Projekt uzyskał finansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 3 063 030 EUR, z czego 568 450 EUR stanowi budżet dla Uniwersytetu Gdańskiego. Przygotowanie wniosku po stronie UG koordynowała mgr Izabela Raszczyk, MBA z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi UG, a prace wsparli prof. dr hab. Krzysztof Bielawski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, dr n. med. Anna-Karina Kaczorowska z Wydziału Biologii i mgr inż. Magda Kozak z Wydziału Chemii.