Schopenhaueralia 2023 - Studenci z całej Polski dyskutowali o twórczości słynnego Gdańszczanina

Za nami Schopenhaueralia, czyli studencka konferencja poświęcona twórczości filozofa z Gdańska Arthura Schopenhauera. Prelekcje wygłosili studenci z całej Polski. 

Prelekcja

24 i 25 lutego Wydział Nauk Społecznych wypełniły rozważania na temat pesymizmu, sensu życia i cierpienia. Jednak nawet po dwóch dniach tego typu przemyśleń organizatorzy wydarzenia wyszli z niego pełni energii i wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych.

- Bardzo dziękujemy za ciekawe prezentacje wszystkim tegorocznym prelegentom, którzy przybli z uniwersytetów niemal z całej Polski. Jesteśmy też pod wrażeniem ilości ciekawych pytań od publiczności. Wiele osób podkreślało, że była to jedna z najlepiej zorganizowanych i najciekawszych konferencji filozoficznych, na jakich byli - mówią organizatorzy z Koła Naukowego Filozofów: Paweł Homel, Wiktor Skindel, Antonii Gosiewski i Paweł Sobotkowski

Podczas dwudniowej konferencji referowali studenci z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dziecko

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem różnych grup wiekowych w tym licealistów i osoby starsze, oczywiście na czele ze studentami z różnych uniwersytetów. Wydarzenie podzielono na bloki tematyczne związane z Arturem Schopenhauerem: wola, filozofia niemiecka, etyka, filozofia religii, epistemologia. 

W ramach wystąpień prelegenci szukali odpowiedzi na takie pytania: Czy mamy wolną wolę? Czy życie to cierpienie? Czy religia, nauka, ideologia, dogmatyzm mogą mieć pewne formy wzajemnych tożsamości? Czy umysł tak naprawdę jest tylko pasożytem?

- Były to piękne chwile niebytu, nadbytu, wnikliwiej dysputy od woli przez filozofię niemiecką, etykę, filozofię religii a na epistemologii skończywszy - mówi Paweł Sobotkowski. 

Organizatorzy: Koło Naukowe Filozofów UG, Uniwersytet Gdański, Fundacja Humanity Plus Philosophy

Patronat medialny: Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska oraz magazyn Filozofuj!

oprac. MJ/ZP