Z Grassem po Gdańsku. Spotkanie promocyjne przewodnika "Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta"

Gunter

Zapraszamy na spotkanie z najlepszymi przewodnikami po literaturze Güntera Grassa. W ósmą rocznicę śmierci gdańskiego noblisty, 13 kwietnia o godzinie 17.30 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie na temat przewodnika literackiego Wędrówki z Günterem Grassem. Literacka kartografia Miasta pod redakcją dr hab. Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk, prof. UG i dr Marty Turskiej.

O książce porozmawiają prof. Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk, współautorka i -redaktorka, Joanna Czudec, menadżer kultury i tłumaczka oraz Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Przewodnik zawiera 9 tras wytyczonych przez związanych z Miastem grassoznawców – prof. Miłosławę Borzyszkowską-Szewczyk, prof. dr hab. Marion Brandt, Andrzeja Faca, dr Annę Kowalewską-Mróz, prof. dr. hab. Mirosława Ossowskiego, dr Martę Turską i Martę Wróblewską. Autorzy prowadzą po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Wrzeszcza i Oliwy, Starego i Głównego Miasta, Stoczni Gdańskiej oraz Kaszub.  Odczytują przestrzeń Miasta poprzez pryzmat dialogów powojennych pisarzy gdańskich z obrazem Gdańska Grassa, „odpominań” noblisty żydowskiej przeszłości miasta, jego pamięci smaków oraz głodu.

Bogato ilustrowany tom zawiera także szkice tras, a dopracowana szata graficzna sprawi, że przewodnik będzie również cenną pamiątką z Gdańska.

Zapraszamy także na wystawę Wielkie GRASSowanie, którą przygotowało na podstawie przewodnika Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Pracownią Badań nad Narracjami Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej), Stowarzyszeniem Güntera Grassa w Gdańsku, ACK Alternator oraz Nadbałtyckim Centrum Kultury, do końca kwietnia stoi na Skwerze Heweliusza przed Ratuszem Staromiejskim.

Publikacja jest wynikiem projektu badawczo-animacyjnego, zrealizowanego przez Pracownię Badań nad Narracjami Pogranicza w Uniwersytecie Gdańskim i Stowarzyszenie Güntera Grassa w Gdańsku z szeregiem partnerów.

Gunter
oprac. MJ/ZP