Artyści, Bankierzy i Żeglarze. O Hansie Memlingu i jego czasach

a

O inspiracjach i kontekście twórczości jednego z pionierów renesansu porozmawiają historycy sztucy, prawnicy oraz mediewiści między 20 a 22 kwietnia. Podczas konferencji „Artists, Bankers, and Sailors. Contexts of the times of Hans Memling.” dowiemy się m.in. jaką rolę odegrali piraci w transporcie „Sądu Ostatecznego”, czy twórczości Hansa Memlinga jest dobrym źródłem wiedzy o anatomii i czemu w swoim słynnym tryptyku niderlandzki artysta nie uwzględnił Żydów. 

Konferencja upamiętni 550. rocznicę zdobycia przez gdańskiego kapra Paula Beneke tryptyku Hansa Memlinga, Sąd Ostateczny, który od tego momentu do dziś znajduje się w Gdańsku. 

Organizatorem konferencji jest Centrum Badań Memlingowskich UG, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wydział Historyczny UG, Wydział Prawa i Administracji UG  oraz Wydawnictwo UG. Konferencja odbywa się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotra Stepnowskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska Pani Aleksandry Dulkiewicz.

Tematyka konferencji jest różnorodna, odnosi się do historii zdobycia tryptyku, relacji politycznych, w tym Gdańska, ale przede wszystkim koncentruje się na Hansie Memlingu i jego twórczości. Językiem konferencji będzie język angielski.

Obrady :

20 kwietnia 2023 (czwartek) – Wydział Historyczny , UG, Wita Stwosza 55, aula 1. 48  (godz. 10. 00 ) – wstęp wolny

21 kwietnia 2023 (piątek)  – Wydział Prawa i Administracji, UG, Jana Bażyńskiego 6 , audytorium C (godz. 10. 00) – wstęp wolny

22 kwietnia 2023 (sobota) – Narodowe Muzeum w Gdańsku , Toruńska 1 (limit miejsc – wstęp wolny ale obowiązują zapisy – beata.mozejko@ug.edu.pl

Serdecznie zapraszamy

Załączniki
Załącznik Rozmiar
Program Wydarzenia 1.5 MB
A
a
oprac. MJ