Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL - 50 lat i co dalej? - Konferencja Prawa Morskiego

W dniu 20 kwietnia 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego zatytułowana „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL - 50 lat i co dalej?” organizowana przez Katedrę Prawa Morskiego WPiA UG, Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

konferencja Prawa Morskiego

Zanieczyszczanie morza jest problemem globalnym. W praktyce skuteczne zapobieganie zanieczyszczaniu morza wymaga stosowania standardów prewencyjnych, które zawiera Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki – MARPOL (MARinePOLlution). Celem MARPOL jest prewencja, ograniczenie oraz wyeliminowanie zanieczyszczeń dostających się do morza i do powietrza ze statków morskich w wyniku zrzutu substancji szkodliwych podczas normalnej eksploatacji statków, jak również zanieczyszczeń przypadkowych, takich jak: oleje, substancje szkodliwe przewożone luzem, szkodliwe substancje w opakowaniach, ścieki, śmieci i zanieczyszczenia powietrza. Na XI OKPM teoretycy i praktycy prawa morskiego razem ze specjalistami i przedsiębiorcami sektora gospodarki morskiej podjęli i z sukcesem przeprowadzili wiele interdyscyplinarnych tematów i dyskusji o znaczeniu MARPOL jako konwencyjnego narzędzia zarządzania zanieczyszczeniami ze statków we współczesnej żegludze morskiej, w tym również w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Zwyczajowo, również tegorocznej edycji konferencji towarzyszył panel dla młodych naukowców, który odbył się dzień wcześniej – tj. 19 kwietnia 2023 r.

www.prawo-morskie.pl

Oficyna Morska objęła XI OKPM patronatem i opublikowała obszerny materiał o konferencji:

Konferencja Prawa Morskiego
prof. Dorota Pyć; Kierownik Katedry Prawa Morskiego oraz Centrum Badań nad Gospodarką Morską